Hakkari'de izinsiz gösteri

Güvenlik güçlerine taş ve molotofkokteyli ile saldıran gruba, göz yaşartıcı gazla müdahale edildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.01.2014 - 21:45

Hakkari'de izinsiz gösteri

İzinsiz gösteri yaparak güvenlik güçlerine taş ve molotofkokteyli ile saldıran gruba, göz yaşartıcı gazla müdahalede bulunuldu.

BDP Hakkari İl Başkanlığı tarafından düzenlenen yürüyüş ve basın açıklaması sonrası dağılan gruplar, akşam saatlerinde Keklikpınar ile Yeni Mahalle'de tekrar bir araya geldi.

Yolları barikatla kapatan ve ateş yakan gruplar, zırhlı araçlarla bölgeye giderek dağılmaları konusunda uyarıda bulunan polise de taş ve molotofkokteyli ile saldırdı.

Saldırı üzerine üzerine polis, gruplara göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. Ara sokaklara dağılan göstericiler ile polis arasındaki olaylar yer yer devam ediyor.


SİLOPİ DE GERGİN
Şırnak'ın Silopi ilçesinde izinsiz gösteri yapmak isteyen gruba polis müdahale etti.

Cudi mahallesinde Suriye'de Kürtlerin yaşadığı bölgedeki olayları protesto etmek için bir araya gelen ve aralarında BDP Şırnak Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ile Selma Irmak'ın da bulunduğu bir grup Yenişehir mahallesine kadar yürüdü.

Burada yapılan açıklamanın ardından grubun dağılışı sırasında, yüzleri maskeli bazı kişiler Silopi Adliyesine taş ve molotofkokteyli saldırıda bulundu. Polis, uyarılara rağmen dağılmayan gruba biber gazı ve basınçlı su ile müdahale etti. Göstericiler ara sokaklara kaçarak dağıldı.

ATÖLYEYE SALDIRI
Öte yandan, Şırnak'ta izinsiz gösteri düzenleyen bir grup, SODES'e ait gemi maketi atölyesine taş ve molotofkokteylleriyle saldırıda bulundu.

Gece saatlerinde Ali Gaffar Okkan Caddesi'nde izinsiz gösteri yapan bir grup, daha sonra Şırnak Valiliği bünyesinde kurulan Sosyal Destek Programı'na (SODES) ait gemi maketi atölyesine taşlı ve molotofkokteylli saldırı düzenledi.

Ahşap ve yapıştırıcı malzemelerin bulunduğu atölyeye atılan molotofkokteylleri şans eseri yangına yol açmadı.

Olayın ardından atölyede incelemede bulunan Şırnak Valiliği Proje Koordinasyon Birimi Koordinatörü ve SODES Sorumlusu Yaşar Ürek, yapığı açıklamada, dezavantajlı 20 gencin atölyede aylık 200 lira harçlıkla gemi yapımını öğrendiğini belirtti.

"TEPKİ GÖSTERİLMESİNİ İSTİYORUZ"
Kentin sembolü olan Hz. Nuh'un gemisi tanıtmak ve istihdam oluşturmak amacıyla Şırnak Valisi Hasan İpek'in eşi Gülten İpek'in girişimleriyle kursun başladığını ifade eden Ürek, şöyle dedi:

"Görüyorsunuz bütün camlarımızı kırdılar. Bunun hiçbir zihniyete bir faydası yok. Molotofkokteyli atmışlar fakat içerisi yanmamış. Yansaydı içeride gemi maketi yapımında kullandığımız yapıştırıcı maddelerin etkisiyle burası havaya uçardı. Şırnak'ta dar gelirli gençlerimiz, burada hem gemi yapmayı öğreniyordu hem de ayda 200 lira harçlık alıyordu. Çözüm sürecinin sürdüğü bir zamanda Şırnak'taki bütün STK'ları ve vatandaşları artık sokak olaylarına karşı tepki göstermelerini istiyoruz."

Sayfa Yükleniyor...