Halayla başladı, olaylarla bitti

Hakkari'deki Mesken Dağı'ndaki çadırda nöbet tutan BDP'liler, 1 Mayıs nedeniyle destek için gelenlerle kutlama yaptı ancak halaylarla başlayan kutlamalar, olaylarla sona erdi.

Halayla başladı, olaylarla bitti

Hakkari'ye 60 kilometre uzaklıktaki Mesken Dağı'nda askeri hareketlilik ve karakol inşa edileceği bilgisi üzerine, geçen 6 Nisan'da bölgeye giden ve 11 gün boyunca burada nöbeti tutan BDP'illere bugün STK temsilcileri 1 Mayıs dolayısıyla destek verdi.

Aralarında HDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu, Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin, Çukurca Belediye Başkanı Servet Tunç, BDP İl Başkanı Mustafa Miraz Çallı ve 42 STK temsilcisinin de içinde yer aldığı yaklaşık 3 bin kişi, Hakkari kent merkezde bir araya gelerek, buradan araçlarla Mesken Dağı'na hareket etti.

Kalabalık, Mesken Dağı eteklerinde BDP'liler tarafından kurulan çadırların yanında yağmura rağmen Kürtçe şarkılar eşliğinde bir süre halaylar çekerek kutlama yaptı. Ardından STK temsilcileri adına Türk-İş Hakkari Temsilcisi Seyfullah Akın bir konuşma yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından yaklaşık 2 bin kişi, yürüyüş halinde zirveye çıkarak kutlamaları 2 bin 600 rakımda sürdürmek istedi. Ancak kalabalığın önü Zirve yakınlarında tel örgüler ve askerler tarafından kesildi.

Bunun üzerine Milletvekili Canan ile il Başkanı Çallı, görevli komutanla görüşerek kendilerine izin verilmesini istedi. Canan, amaçlarının hem askerlerin 1 Mayıs'ını kutlamak, hem de burada barış halayı çekmek olduğunu söyledi. Canan, artık dağlarda karakol değil, 5 yıldızlı oteller yapılmasını istediklerini belirterek, "Burası tam bir turizm cenneti. Bu turizm cenettine, karakol değil, İnsanların yararlanabileceği mekanların oluşturulmasını istiyoruz. Bizim amacımız burada zirvede barış mesajları vermektir. Bu zirvede barış halayımızı çektikten sonra döneceğiz. Hiçbir olayın çıkmaması için de teminat veriyorum" dedi.

Bunun üzerine görevli komutan, kalabalığın içindeki gençlerin dışında siyasi kimliğe sahip olanlar ve STK temsilcilerinin zirveye çıkabileceklerini söyledi. Milletvekili Canan ise toplu halde zirveye çıkmak istediklerini ifade etmesi üzerine kalabalık 2 bin 600 rakımlı Mesken Dağı'na askerlerle birlikte çıkmaya başladı.

Bu arada kalabalığın arasında bulunan bazı kadınların askerlerle sohbet etmesi ve kalkanlı askerlerin yanında hatıra fotoğrafı çekmeleri de dikkat çekti. Ancak bazı kadınların askerlerin bulunduğu alanı aşıp, arka taraflara gitmesi üzerine görevli komutan, Milletvekili Canan'la görüşerek uyurılmalarını istedi. Canan, askerlere ait megafonla çağrıda bulunduğu sırada gerginlik yaşandı. Yaşanan gerginlikte taş atılınca asker de gaz bombaları ile müdahalede bulunarak kalabalığı dağıttı.

Bazı kadınların engebeli arazide yuvarlandığı olaylar sırasında 20 kişi gazdan etkilenirken, 2 kadın kafasına isabet eden gaz kapsulu ile 2 asker de atılan taşlardan hafif şekilde yaralandı. Olaylarda görüntüleyen Anadolu Ajansı Hakkari Mahabiri Yılmaz Kazandıoğlu da, yuvarlanması sonucu kamerası hasar gördü, ayaklarında hafif yaralandı.

Olayların büyümesi üzerine askeri yetkililer sık sık uyarıda bulunarak kalabalığın zirveden ayrılmasını istedi. Mesken Dağı'ndaki olaylar hava kararıncaya kadar da sürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...