“Ben de 55 yıllık tiyatro sanatçısıyım, ancak özel bir televizyonda program yapıyorum” diyen Haldun Dormen, Türkiye’de tiyatro ile uğraşanların sayısının günden güne azaldığını söyledi.

Tiyatro sanatıyla uğraşanlara daha iyi imkanlar sunulması gerektiğini savunan Dormen, şunları kaydetti:

“Ülkemizde tiyatroya ve tiyatro sanatçılarına daha güzel imkanlar sağlanmalı. Tiyatro sanatçıları tiyatrodan çok ciddi paralar kazanamadıkları için televizyonlarda program yapmak zorunda kalıyorlar. Aksi halde geçim sıkıntısı içine düşerler. Ben de 55 yıllık tiyatro sanatçısıyım, ancak özel bir televizyonda program yapıyorum.”

Tiyatrocuların durumunu, ölümünün ardından vergi borcu yüzünden yurt dışına çıkma yasağı bulunan Gazanfer Özcan’ın çok iyi özetlediğini ifade eden Dormen, “Hayatının 50 yılından fazla bir bölümünü tiyatro sahnelerine adayan Gazanfer Özcan, ölümünün ardından vergi borçlusu olduğu ortaya çıktı. Böyle büyük bir sanatçının ve hatta devlet sanatçısının yurt dışına çıkma yasağı olması bizleri derinden yaraladı” dedi.

Haldun Dormen, son yıllarda tiyatroyla uğraşan yeni nesilin arasında çok iyi yetenekler olduğunu ve gelecek için umut vaat ettiklerini bildirdi.