'Halk meydanlara çıktı, beyefendi stada kaçtı'

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dünkü 29 Ekim yürüyüşüyle ilgili Başbakan Erdoğan'a tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Bayramlar demirperde ülkeleri gibi kutlanıyor diyordu. Halk kutlamak için meydanlara çıktı, beyefendi stada kaçtı" dedi.

Haberler 30.10.2012 - 13:52

'Halk meydanlara çıktı, beyefendi stada kaçtı'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla dün Ulus Meydanı'ndaki kutlamalara değinen Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Bayramı'nın en güzel bayramlardan, en önemli ortak paydalardan biri olduğunu söyledi.

Ankara Valiliği'nin meydandaki kutlamaya yasak getirdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Yasak getirirseniz elime bir Türk Bayrağı alacağım, yasağın olduğu meydana gideceğim dedim ve oraya gittim'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın meydandakilere ilişkin eleştirilerine de değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Efendim, orada olanlar illegal örgütlerdenmiş, kafaya bakın. Kafa yapısına bakın. 80 yaşında kadın. 8, 9 yaşında çocuklar. Gençler, kadınlar, yaşlılar, engelliler ellerinde Türk Bayrakları. Başka bir şey yok. Bayramlarını kutluyorlar. En güzel bayramlarını kutluyorlar. Cumhuriyet Bayramlarını kutluyorlar. Kafaya bakın, bunlar illegal örgüt mensuplarıymış. Kendisine göre her şey legal, bağımsızlık, özgürlük isteyenler, cumhuriyet, demokrasi isteyenler illegal. Kafaya bakın siz. Bu kafa bu ülkeyi yönetiyor.

Alternatif kutlama olmazmış. Bu kutlamanın alternatifi yok zaten. Sen hala öğrenemedin mi Öyle bir hale geldi ki başbakan vatandaşın arasına çıkamaz, vatandaşa 'merhaba' diyemez, elini sıkamaz, kahvede oturup çay içemez. Çünkü bu vatandaş, bu başbakanı artık istemiyor. Yeter artık.''

Başbakan Erdoğan'ın kendisine, ''1. Meclis'in bahçesine cebren ve hile ile girdiği'' eleştirisini getirdiğini aktaran Kılıçdaroğlu, ''Meclis'in bahçesine gitmek ne zaman cebir ve şiddeti gerektirir. Senin giremediğin yere ben gidiyorum'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

''(Barikatların açılmasına karşıydım. Polis görev yapmamıştır) diyor. Onun anladığı ne biliyor musunuz polis görev yapacak yüzlerce yaralanacak, onlarca insan hayatını kaybedecek. Böylece terörden beslenen başbakan sözde görevini yerine getirmiş olacak. İnsanın hayatını hiçe sayan bir başbakan olur mu İstedikleri kadar gelsinler, coplarıyla gelsinler, panzerleriyle gelsinler, tanklarıyla, toplarıyla gelsinler, askerleriyle gelsinler. Zalimin zulmüne ortak olmayacağız. Zalimin yanında durmayacağız. CHP demek mazlumun yanında duran parti demektir.''

'BAYRAM KUTLAMAK NE ZAMANDAN BERİ YASAK'
Ulus Meydanı'nda çok sayıda insanın toplandığını ve tek ortak paydalarının Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamak olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Taşkınlık yapmadılar, kimsenin üzerinde baskı kurmadılar, cam kırmadılar, çerçeve indirmedin sadece polislere 'yolumuzu açın biz bayram kutlamak' istiyoruz dediler. Bayram kutlamak ne zamandan beri yasak'' diye konuştu.

Kutlamanın yapıldığı yerin Birinci Meclis'in önü, Cumhuriyetin ilan edildiği yer olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, iktidarın o mekanın anlamını kavrayamadığını ileri sürdü.

Ulus Meydanı'nda çok sayıda çocuk, genç, yaşlı ve kadın olduğuna ifade ederek, ''Sağduyu vardı, bütün baskıya rağmen bir şey yapmadılar. Engellediler, halkın buluşmasını engellediler, barikatları aşamayacağımızı düşündüler. Sen hala CHP'yi anlayamamışsın. Bu CHP yedi düvele savaş açmış partidir'' dedi.

'HALK MEYDANLARA ÇIKTI, BEYEFENDİ STADA KAÇTI'
Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında herkesin eline bir Türk bayrağı alarak cumhuriyetine sahip çıktığını, ancak buna yasak getirildiğini belirterek, ''Hangi akıl ve mantıkla yasak getiriyorsun Yeni bir unvan bulmamız lazım, 'Tayyip Esad Erdoğan'. Hala, 'polis görevini yapmadı' diyor. İnsanlar ölmedi ya... Bir kaç kişinin ölmesi lazım ki polis görevini yapsın. O polis, halkın polisidir. Senin polisin, özel koruman değil. Güneş gözlüğünü bile polise taşıtıyor. O polis Türkiye Cumhuriyeti'nin polisidir, senin babanın polisi değildir'' dedi.

İleri demokrasinin geldiği noktanın ''ileri polis devleti'' olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, iktidarın halk üzerinde baskı kurduğunu iddia etti.

Hükümet sözcülerinin, ''Bayramlar statlarda, demir perde ülkelerindeki gibi kutlanıyor. Halktan kopuk kutlanıyor'' dediğini belirten Kılıçdaroğlu, ''İyi, halk da bayramını meydanlarda kutlamaya başladı, Recep Tayyip Erdoğan stada kaçtı'' diye konuştu.

Valililere ''otobüsleri durdurun'' talimatı verildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, seyahat özgürlüğünün kısıtlanamayacağını dile getirdi. Gerekçe olarak Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma açtığının öne sürüldüğünü belirten Kılıçdaroğlu, ''O cumhuriyet savcısı açsın önce 'cumhuriyet savcısı nedir ' onu okusun. Bakalım sen Cumhuriyetin mi Recep Tayyip Erdoğan'ın mı savcısısın?'' dedi.

AK Parti rejiminin korkakların rejimi olduğunu, çünkü bu rejimin halkın bir araya gelmesinden çekindiğini, halktan korktuğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''İstihbarattan besleniyorlar. 'Acaba ne konuşuyorlar ' diye düşünce özgürlüğünden korkuyorlar. Korku, aklın katilidir. Akıl olmaz, baskı olur. Korkusunu baskıyla yenecek. İstediğiniz kadar baskı yapın, sizden kimse korkmayacaktır.

'34 YURTTAŞIN KANI, ERDOĞAN'IN YAKASINDA'
'Biz istihbarat aldık bayramı yasakladık' diyorlar. İstihbarat ne alınmış açıklasınlar. Uludere'yi açıkladılar mı Oradan da istihbarat almışlardı. Oradan istihbarat aldılar, 34 yurttaşı öldürdüler. O emri veren Recep Tayyip Erdoğan'dır. 34 yurttaşın kanı, Recep Tayyip Erdoğan'ın yakasındadır.

'Polis görevini yapmadı' diyor. İstihbarat sonrasında 34 kişinin hayatını kaybetmesi lazımdı ki polis görevini yapsın.

Bu arada 'Hakkari'ye gitmişiz, neden Türk bayrağı yokmuş ' diyor. Bir ülkede, bir ilde Türk bayrağı dalgalanmıyorsa, Recep Tayyip Erdoğan, sen hangi ülkede Başbakanlık yapıyorsun 'Siz Sivas'ın ötesine geçemiyorsunuz' diyordun. 'Gel beraber Türk bayrakları alalım Uludere'ye gidelim. Orada insanlarla kucaklaşalım' dedim. Gelemez, cesaret edemez. Ben oraya bütün engellemelere rağmen gittim, sen oraya gidemiyorsun. Kendi beceriksizliğinin faturasını bize çıkaracak.

'SENDEN İZİN Mİ ALACAĞIM'
Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir milli bayram yasaklandı. Bunu unutmayacağız. Bu, tarihin defterine not düşülecektir. Demokrasinin kara lekesidir. İlk Meclis'e neden gidiyormuşum Sen kimsin Ben Meclis'e giderken senden izin mi alacağım ''

Ülkenin sorunlarının biriktiğini, iktidarın ise sorunlara sorun yüklediğini savunan Kılıçdaroğlu, ''Kendi cebini düşünen bir iktidar var. Bugün, 'Sizin kilonuz kaç ' demiş. Bizim kilomuz aynı, değişmedi. Çünkü cüzdanımız da aynı. Ama senin cüzdanın her geçen gün şişiyor. Elbette senin kilon bizimkinden farklı olacak'' dedi.

'DÜNYANIN EN ZENGİN BAŞBAKANLARINDANSIN'
Erciş'te Atatürk İlköğretim Okulu'na, Başbakan Erdoğan'ın annesi'nin adının verildiğini, bunu içine sindiremediğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Annelere saygılıyım. Allah rahmet eylesin. O anne de hayatta olsaydı, elini öpmekten de onur duyardım. Ama senin paran, pulun var. Dünyanın en zengin başbakanlarından birisin. Adam gibi adamsan, bir okul yaparsın ve annenin adını koyarsın. Biz de buna saygı duyarız.

Daha düne kadar, yırtık pabuçla siyasete girdiğini söylüyordun. Yetmiyor mu bu servet Annenin adına bir okul yapar ve ismini koyarsın. Bu ülkede herkes saygı duyar. Kusura bakma ama bu davranışın saygısızlıktır.''

Ülkeyi yönetenlerin görevinin halkı bölmek değil halkı kaynaştırmak olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında asla hapishanelerde ölüm orucu olmayacağını, terör olmayacağını, hiçbir komşuyla savaş noktasına gelinmeyeceğini, barışın ve kardeşliğin egemen kılınacağını söyledi. Türkiye'de yeni bir iklime, yeni bir anlayışa ve yeni bir partiye ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, o partinin adının CHP olduğunu söyledi.

'DARBEDEN MEDET UMAN CHP'Lİ OLAMAZ'
Cumhuriyetin aynı zamanda bütün darbelere karşı çıkmak anlamına geldiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, ''Hiç kimse darbelerin arkasında duramaz, darbeleri savunamaz. CHP darbelerden en büyük zararı gören partidir. Mallarımıza el konuldu, genel başkanlarımız hapse atıldı, özgürlüklerimiz sınırlandı. Darbeyi şiddetle reddediyoruz. Darbeden medet uman, CHP'li olamaz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Buradan bir çağrı yapmak istiyorum; Türkiye'nin yaşadığı tablo, herkesin gözü önünde. Vatandaş, 'Ne olacak bu memleketin hali ' diye soruyor. Türkiye'nin yeni iklime, barışa, demokrasiye, özgürlüklere ihtiyacı var. Yeni bir iktidara, CHP iktidarına ihtiyacı var.

Bir kişinin arzusu üzerine Anayasa değişmez. Bir kişinin beklentileri üzerine siyaset oluşturulmaz. Açlık, yoksulluk var ülkede. Çiftçi perişan. Beyefendi tutturmuş, 'Ben nasıl Cumhurbaşkanı olacağım?''

Sayfa Yükleniyor...