'Halk üslubunuzu sevmiyor'

Vatan Gazetesi Yazarı Okay Gönensin: "Seçim kampanyasında ele aldıkları konuların tıkızlığı bir yana, siyasilerin halkın onaylamadığı bir üslupta ısrar etmelerini anlamak kolay değil."

13.05.2011 - 10:29

'Halk üslubunuzu sevmiyor'

Kürt meselesi konuşulmasın, teröre çözüm konuşulmasın, Avrupa Birliği konuşulmasın, işsizliğe deva olabilecek öneriler hiç konuşulmasın, hiçbir eğitim hamlesi, kültür hamlesi konuşulmasın... Ama ÖSYM’nin beceriksiz başkanını işleten bir mesaja ayıracak zaman var, o konuşulsun... Böyle konuları bol bol konuşuyorlar ki, asıl meselelere zaman kalmasın.

Konuşmaların içeriği zayıf olunca da meydana toplanmış kalabalığa biraz heyecan vermek için üslubu sertleştirmek gerekiyor. İhracat artışı rakamlarını bile, hamasi bir şiir okur gibi boğazını yırtmacasına söylemek gerekiyor.

***

Araştırma kuruluşu Metropoll’ün son araştırmasında halka doğrudan ve açıkça soruluyor: “Sizce Türkiye’de siyasetçilerin bir üslup sorunu var mıdır?”

Cevap: Yüzde 79 vardır diyor, yüzde 16 yoktur diyor.

AKP’ye oy verecek seçmenin bir bölümü, CHP’ye oy verecek seçmenin de bir bölümü kendi liderlerinin üslubunu beğenmiyor.

Seçim öncesinde ve kampanya süresince yapılan araştırmalarda kamuoyundan hep aynı sorunlarla ilgili yakınmalar geldi. İşsizlik, terör ve Kürt meselesiyle birlikte yeni bir sivil anayasa, halkın cevap beklediği, siyasilerden tavır beklediği konular olarak öne çıktı ve hâlâ da bu konular önde.

Siyasiler kamuoyu araştırmalarını okumaya zahmet etmiyor ya da zaman bulamıyorlarsa, bütün televizyon kanallarında yayınlanan seçim programlarına bir göz atmaları da yeter, halkın beklentilerinin hep aynı konular çevresinde kümelendiği göreceklerdir.

***

O zaman meydanlarda sergilenen ve kampanyanın tümüne egemen olan bu tıkızlığın ve onun getirdiği üslup sorunlarının bir açıklaması olmalıdır.

AKP, açık ara önde gitmesine güvenerek “Siz bize oyunuzu verin, biz hepsinin gereğini yaparız” rahatlığı içinde olsa gerek. Bu rahatlığa yaslanan AKP, tartışmalı konulara girmemeye özen gösteriyor, anlaşılan 12 Haziran gününe kadar da kampanyasını bu şekilde götürecek.

CHP de “dikenli alanlara” girmemeye aşırı özen gösterdiğine göre, 12 Haziran gününe kadar halkın sevmediği üsluplarla itiş kakış devam edecektir...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...