Halkalı'da saldırı: 4 şehit, bir asker kızı öldü

İstanbul Halkalı'da üç askeri servisin geçişi sırasında patlama meydana geldi. Patlamada 4 asker şehit oldu, bir askerin kızı da hayatını kaybetti.

22.06.2010 - 08:00

Halkalı'da saldırı: 4 şehit, bir asker kızı öldü

İki otobüs ve 1 minibüsten oluşan askeri konvoy, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı personelini görev yerine götürmek amacıyla Halkalı Askeri Lojmanları’ndan hareket etti.


Konvoy, TEM Otoyolu bağlantı yolunda Atakent Kimsesizler Mezarlığı yakınlarından geçerken saat 07.15 civarında uzaktan kumandalı ve parça tesirli bomba patlatıldı.

Patlama sonucu araçlardan birinde ağır hasar oluştu. Tüm camları kırılan ve bazı parçaları koparak çevreye savrulan otobüs, patlamanın meydana geldiği yerden yaklaşık 20 metre ileride durdu. Konvoydaki diğer 2 araçta da hasar oluştu.

Saldırı sonucu Jandarma Kıdemli Üstçavuş Bekir Çelik, jandarma uzman çavuşlar Çağlar Bölük ve Uğur Ekir şehit oldu. Askeri personel kızı 17 yaşındaki Buse Sarıyağ da hayatını kaybetti.

Saldırıda 2'si ağır olmak üzere 12 kişi de yaralandı.

Ağır yaralılardan 32 yaşındaki jandarma astsubay Duran Bayram, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

Hastaneye getirilmesinden itibaren 16 ünite kan verilen Bayram'ın kalbinin 3 kez durduğu bildirildi.

Astsubay Duran Bayram'ın ölüm haberi, hastanedeki yakınlarını ve meslektaşlarını gözyaşlarına boğdu.

CEP TELEFONUYLA PATLATILDI
Saldırının yol kenarına bırakılan parça tesirli bir bombanın, uzaktan kumandayla patlatılması sonucu gerçekleştiği bildirildi Bombanın cep telefonuyla patlatıldığı belirtildi.

GÜVENLİK KORDONUNA ALINDI
Olay yeri çevresinde geniş önlemler alan ve patlama alanını trafiğe kapatan güvenlik kuvvetleri, çevrede delil aradı.

ŞOFÖR: İKİNCİ VİTESTE GİDERKEN...
Askeri personeli taşıyan otobüsün şoförü Neşat Yeni, olayı şöyle anlattı: ''Saat 07.10 sıralarında ikinci viteste seyir halindeydim. Araçta birden patlama oldu. Yaralılara yardımcı oldum. 10 yaralı çıkardığımı hatırlıyorum. Otobüsün orta sıralarında oturan 17 yaşlarında genç bir kız vardı. Onun durumu ağırdı, sonradan öldüğünü öğrendim. Araçta 30-35 kişi vardı zaten. 6 aydır bu güzergahta çalışıyorum. Bu patlamanın ardından araç komutanı birkaç el ateş etti. Yardım çağrısında bulundu.''

'KOMUTAN MAVİ GÖMLEKLİYE ATEŞ ETTİ'
Öte yandan, patlamada ağır hasar gören otobüsün araç komutanı olay yerinden kaçan mavi gömlekli bir kişi gördüğünü söyledi.

Komutanın, bu kişinin olayın faili mi yoksa korktuğu için kaçan bir vatandaş mı olduğunu anlayamadığını söylediği öğrenildi.

MUTLU: SALDIRIYI ÜSTLENEN YOK
Saldırının ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Gazetecilere açıklama yapan Mutlu, şöyle konuştu: “Aldığımız bilgiler, yol kenarına bırakılan, parça tesirli ve uzaktan kumandalı bir bombanın kullanıldığını tespit ettik. Bu bir terör olayıdır. Olayı şu an üstlenen yok.”

Vali Mutlu ayrıca gözaltına alınan kimse olmadığını da açıkladı.

Vali ve Emniyet Müdürü daha sonra hastanelere giderek yaralıları ziyaret etti.

Patlamanın olduğu bölge. Patlamanın olduğu bölge.

YİNE HALKALI
8 Haziran’da Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne ait servis otobüsünün Halkalı Bezirganbaşı mevkisindeki Mehmet Akif Ersoy Hastanesi’nin önünden geçişi sırasında bombalı saldırıda bulunulmuştu. Saldırıda 15 kişi yaralanmıştı.

İki olay arasında bağlantı olma ihtimali üzerinde duruluyor.

197 günün terör haritası

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...