Eski emniyet müdür yardımcısı Hamza Tosun'a yakalama kararı

Takipsizlik kararı verilen 25 Aralık soruşturmasında "kumpas kurulduğu ve usulsüzlük yapıldığı" iddialarına ilişkin başlatılan ''emniyetteki paralel yapı'' soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanması istemiyle sevk edildiği mahkemede serbest bırakılan eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Anadolu Ajansı 21.05.2015 - 21:19

Eski emniyet müdür yardımcısı Hamza Tosun'a yakalama kararı

Soruşturmayı yürüten savcılık, Hamza Tosun'un, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'', ''terör örgütünü kurma ve yönetme'' suçlarından tutuklanması istemiyle sevk edildiği İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğince serbest bırakılmasına itiraz etti.

Savcılık, Tosun hakkında yakalama kararı çıkarılması için nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurdu.

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, savcının talebini kabul ederek Tosun hakkında yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

SORUŞTURMANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, kapatılan TMK 10. maddesiyle yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce yürütülen İstanbul merkezli 25 Aralık soruşturma dosyasında yapılan incelemede, dönemin İstanbul Mali Şube Müdürlüğü görevlilerinin birtakım usulsüz soruşturma yöntemleri kullandığı ve soruşturma evrakının mali şube bilgisayarlarında muhafaza edildiği belirlenmişti.

Bu kapsamda 1 Eylül'de, ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni yıkmaya çalıştıkları, casusluk yaptıkları, sahte evrak düzenledikleri, soruşturma belgelerini medyaya sızdırarak yayın yaptırmak suretiyle gizliliği ihlal ettikleri'' tespit edilen eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube görevlileri hakkında soruşturma başlatılmış, aralarında eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı'nın da bulunduğu 33 emniyet görevlisiyle ilgili yakalama ve gözaltı kararı verilmişti.

Gözaltına alınan Saygılı ve eski İstanbul Mali Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy'un da aralarında bulunduğu 8 polis, işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece ''darbeye teşebbüs'' suçundan tutuklanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada, elde edilen yeni deliller doğrultusunda, 19 Mayıs'ta Hamza Tosun gözaltına alınmış ve tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmişti.

İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği ise şüpheli Tosun'un, hakkında "yurt dışına çıkış yasağı" ve "haftada bir en yakın güvenlik birimine imza verme zorunluluğu"ndan oluşan adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasına hükmederek serbest bırakılmasına karar vermişti.

Sayfa Yükleniyor...