Hamzaçebi: AKP 28 Şubat ile hesaplaşsın

CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi,''AKP demokratsa 28 Şubat ile hesaplaşsın” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.07.2010 - 13:07

CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi Mersin Milletvekili İsa Gök ile düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın 12 Eylül ile ilgili değerlendirmelerini eleştirdi. ''AKP, 12 Eylül'ün acılarını anayasa değişikliğini meşrulaştıramaz'' diyen Hamzaçebi, anayasa değişikliğinin halktan döneceğini söyledi.

Akif Hamzaçebi, şöyle konuştu;

''AKP'yi referandum konusunda korku sarmıştır. Bu korku çerçevesinde 12 Eylül'ün acıları istismar edilmektedir. Yine bu çerçevede halkın ödediği vergilerden oluşan bir bütçeyi kullanan TRT, AKP'nin kanalı gibi kullanılmaya başlanılmıştır. 12 Eylül referandumunda halk bütün bunları görecektir ve 'hayır' oyu kullanacaktır. AKP'yi referandumdan 'hayır' çıkarsa endişesi sarmıştır.

12 Eylül'e ve askeri darbelere karşı görüntü veren ve bunun edebiyatını yapan Adalet ve Kalkınma Partisi esasen 12 Eylül rejimiyle sivrilen bir parti olmuştur. Bugün darbe teşebbüslerini yargıya taşıyan AKP, darbenin kendisi olan 28 Şubat müdahalesi ve 27 Nisan 'e-muhtırası' ile hesaplaşma yürekliliğini gösterememektedir. Çünkü AKP varlığını 28 Şubat'a borçludur. Eğer AKP gerçekten demokrat olduğunu ispatlamak istiyorsa 28 Şubat ve 27 Nisan ile hesaplaşsın.''

Başbakan Erdoğan'ın ''12 Eylül acılarına örnek gösterdiği'' Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın ismi nedeniyle değil, CHP'li kimliği nedeniyle o dönemde gözaltına alındığını söyleyen Hamzaçebi, ''12 Eylül'ün mağduru olan doğrudan doğruya CHP'dir. Bütün bunları unutarak 12 Eylül'de yapılacak referandum için bir manevra alanı yaratmaya çalışmak halka toslayacaktır, halktan dönecektir'' dedi.

TRT'nin bu referandum sürecinde ''AKP'nin televizyonu olma yolunda kararlılıkla ilerlediğini'' öne süren Hamzaçebi, ''tek yanlı yayın yaptığını, halkı referandumda 'evet' demeye çağırdığını'' iddia etti. Hamzaçebi, bunun yasalara aykırı olduğunu, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk'ün dün Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu, RTÜK ve YSK'ya da gerekli başvuruyu yaptığını kaydetti.

Mersin Milletvekili İsa Gök ise ''referandumda 'evet' için timsah gözyaşları döküldüğünü, değişiklik paketinde yalnızca Geçici 15. Madde'nin kaldırıldığını, sadece bu maddenin kaldırılmasının 12 Eylül yönetiminin yargılanması konusunda belirsizliklere neden olacağını'' öne sürdü. Bunun yeterli olmadığını belirterek 12 Eylül yönetiminin doğrudan yargılanmasını doğrudan emredecek önerge verdiklerini anlatan Gök, ''Bunu reddeden mantık, halkın önünde utanmadan, arlanmadan '12 Eylül'ün hesabını soracağız' demesin. Yalan, yalan, yalan. Asla hesap sorma yok, yalnızca 12 Eylül mağdurlarını suiistimal var. Bu, ayıptır'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...