CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP'ye yönelik gergin bir üslup kullandığını söyledi. Kendilerinin bu üslupla yarışma gibi bir niyetlerinin olmadığını belirten Hamzaçebi, ''Sayın Başbakan'a cevap verme gibi bir niyetimiz kesinlikle yok. Bu üslubu Sayın Başbakan'a bırakıyoruz'' dedi.

Erdoğan'ın, konuşmasında sanki iktidarda AK Parti değil de CHP varmış gibi ifadeler kullandığını savunan Hamzaçebi, bunun bir popülizm olduğunu ileri sürdü. ''CHP'yi hedefine koyan bir Başbakan var'' diyen Hamzaçebi, Erdoğan'ın, sıkıştığı yerde 1930'lu, 40'lı yıllara giderek tarihteki olayları gerçek bağlamından koparıp bugüne uyarladığını iddia etti.

İstanbul'da 11 işçinin ölümüyle sonuçlanan yangına da değinen Hamzaçebi, Başbakan Erdoğan'ın, ölen işçilerin hesabını vermesi gerektiğini söyledi. İşçilerin göz göre göre ölüme terk edildiğini öne süren Hamzaçebi, bir sigorta evrakını göstererek, işçilerin, öldükleri günden bir gün önce sigortalı yapılmak istendiğini söyledi.

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin komisyondaki görüşmelerine değinen Hamzaçebi, Komisyon Başkanı Nabi Avcı'nın, ''bir bant aparatı ile dolaştığını ve hukuk dışı uygulamalarını bu şekilde örtmeye çalıştığını'' iddia etti. Görüşmelerde yaşanan gerginliği anlatan Hamzaçebi, kendisinin konuşmak için Komisyon Başkanı'nın bulunduğu divana yaklaşmaya çalıştığını, ancak divanın önünün adeta etten duvarla örüldüğünü ifade etti. Hamzaçebi, ''Bu arada koruma zannettiğim kişi bana engel oldu. Hoş olmayan kelimeler sarf etti, itmeye çalıştı. Başkanın beni fark etmesi için plastik bir bant aparatını Başkanının bulunduğu masaya attım. Bunu Başkanı hedef alarak yapmadım. Komisyon Başkanı o güne kadar demokrat bir tavır sergiliyordu. Ancak bütün erdemler kolay hak edilmez. Onun demokratlığı Pazar günü sınandı ve bu sınavda sınıfta kaldı'' diye konuştu.

Akif Hamzaçebi ayrıca, bazı ifadelerin tutanaklara yansımamış olabileceğini, bu nedenle komisyon görüşmelerinin ses kayıtlarını da dinleyeceklerini belirtti. Hamzaçebi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e çağrıda bulunarak, komisyon görüşmeleri Anayasa ve İçtüzüğe aykırı olduğunu iddia ettiği teklifi iade etmesini istedi.

Hamzaçebi, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Teklifin, bir uzlaşma komisyonu kurularak yeniden değerlendirilebileceği yönünde haberlerin anımsatılması üzerine Hamzaçebi, bunu kabul edemeyeceklerini, teklifin komisyona iade edilerek görüşmelerinin yeniden yapılması gerektiğini söyledi. Akif Hamzaçebi, ''Komisyonun görüşmeleri yenilenmezse uzlaşmanın adı bile söylenemez'' dedi.

Hamzaçebi, başka bir soruyu yanıtlarken, teklif üzerindeki görüşmelerin kapalı oturumda yapılması gibi durumun söz konusu olamayacağını ifade etti.

Komisyondaki konuşma sürelerine ilişkin bir soru üzerine Hamzaçebi, 1997 yılında 8 yıllık kesintisiz eğitimle ilgili 11 maddelik yasanın görüşmelerinin 93 saat sürdüğünü, komisyon üyesi olmayan 113 milletvekilinin de görüş bildirdiğini söyledi.

Hamzaçebi, ''Bugün AKP'nin yönetim kadrosunda olanlar o gün Refah Partisi'nin milletvekiliydi. Bu, AKP'nin halk desteği arttıkça, oy oranı arttıkça giderek daha otoriter olacağını gösteriyor. Otoriter kelimesi de artık AKP'yi tanımlamaya yetmiyor, diktatörlüğü gitmektedir'' dedi.