CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Hamzaçebi, vatandaşın rüşvet ve yolsuzluk iddialarının süratle yargıya ulaştırılmasını beklediğini, gündemin birinci maddesinin bu olduğunu söyledi.

Hamzaçebi, halkın gündeminde ayrıca ekonomi, işsizlik, esnafın iş yapamaması, dershaneler, çocukların, gençlerin sorunları bulunduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunlar varken, Hükümet'in tek gündemi vardır; 17 Aralık sonrasında ortaya çıkan rüşvet ve yolsuzluk iddialarının kapatılması, soruşturmaların kapatılması.

Çıkarılan yasaların, yapılan düzenlemelerin, idarenin, yürütmenin yaptığı işlemlerinin amaçları şunlardır: Birincisi yolsuzlukları aklama, ikincisi yargıyı haklama, üçüncüsü buna karşı çıkanları pataklama ve paraları ayakkabı kutularında saklama. Hükümet'in gündemi budur.”

Hamzaçebi, dershanelerle ilgili yasayla Milli Eğitim Bakanlığı'nda 40 bin kişinin görevden alınacağını ifade etti.

Bunun paralel devlet iddiasıyla hesaplaşma olduğunu savunan Hamzaçebi, “40 bin kişiyi böyle bir iddianın konusu yapmak ayıptır, insanlıkla bağdaşmaz” dedi.

MHP Milletvekili Engin Alan’ın halen cezaevinde olduğunu ifade eden Hamzaçebi, şöyle konuştu: “Engin Alan'ın özgürlüğüne kavuşmadan parlamentonun seçim için çalışmalara ara vermesini ayıplıyorum. Sorumluluk hükümetindir. Onun gündeminde 17 Aralık nedeniyle ortaya çıkan soruşturmaları kapatmak, tutuklu bakan çocukları ile Rıza Sarraf’ın tahliye edilmeleri vardır. Alan'ın, Ergenekon, Balyoz'da haksız yere mahkum edilen subay, vatandaşlarımızın tahliyelerine yönelik bir konu yoktur."

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın tahliyelerin vicdanları yaraladığına yönelik açıklamasına yönelik ise Hamzaçebi, “Sayın Arınç, sağduyulu değerlendirme yaptı. Vicdanların sızlamaması mümkün değil. Vicdan her zaman güvenilir rehber değildir. Bu sorunları aşabilmek, çözebilmek, soruşturabilmek için vicdandan daha öte, ciddi radikal adımlar atmak gerekir” dedi.

Hamzaçebi, bir soruyu yanıtlarken tapelerin, tespitlerin hızla yargıya ulaştırılması gerektiğini dile getirdi.

Art arda yayımlanan tapelerin gündemi esir aldığını dile getiren Hamzaçebi, "Hükümet istediği kadar yasalar çıkarsın, örtmek için işlemler, tayinler yapsın, bu yolsuzlukların üzerini hiç kimse örtemez. Bunlar bir gün mutlaka yargıya, Yüce Divan'a intikal edecek, soruşturma konusu olacaktır" diye konuştu.