Handan: Dalan’ın özel işlerini yapardım

7 sanıklı “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” davasının 7. duruşmasında Bedrettin Dalan’ın Özel Kalem Müdürü İlhami Ümit Handan savunma yapıyor. Handan, “Örgütü tanımam. Dalan’ın özel işlerini yapardım” dedi.

Haberler 31.08.2010 - 10:51

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' iddialarıyla ilgili davanın Bedrettin Dalan ile Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 7 sanıklı davanın 11. duruşması başladı.

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' iddialarıyla ilgili davanın 11. duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde yapılıyor.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Albay Çiçek, avukat Serdar Öztürk, Ufuk Akkaya ve Mehmet Deniz Yıldırım katıldı. Duruşmada, tutuksuz sanık İlhami Ümit Handan da hazır bulundu.

Tutuksuz sanık Özel Yılmaz ile hakkında yakalama kararı bulunan Bedrettin Dalan ise duruşmaya gelmedi.

Yaklaşık 1,5 ay aranın ardından devam edilen duruşmada mahkeme heyetine, Başkan Köksal Şengün'ün yıllık izinde olması nedeniyle üye hakim Hasan Hüseyin Özese başkanlık yapıyor.

Duruşmada savunmasını yapan Bedrettin Dalan’ın Özel Kalem Müdürü İlhami Ümit Handan, Dalan'ı 19-20 yıldır tanıdığını belirterek, ''Dalan'ın dışarıdaki işlerine bakarım. İddia edilen örgütü tanımıyorum. Onlar da beni tanımaz. İlişkim sadece Dalan'ın özel işlerini yapmak'' dedi.

Matbaacı olduğunu, Yeditepe Üniversitesinin matbaa işlerini piyasa fiyatlarının altında yaptığını ifade eden Handan, vakıf tarafından üniversitede okuyan emniyet, MİT, subay, savcı, hakim ve şehit ailelerinin çocuklarına verilen burs işleriyle de ilgilendiğini kaydetti.

Handan, burs almak isteyen öğrencilerin ''emniyetten, MİT'tenim dediğini'', kendisinin de bunların doğru olup olmadığını araştırdığını dile getirerek, ''Ben bu konuda yardımcı oluyordum. Çevremin geniş olması nedeniyle emniyet ve MİT'ten insanlar, hakim ve savcılar tanıyordum. Burs işleriyle ilgili yardımcı oluyordum. Ticari işlerimi yaparım. Onun yanında üniversiteye yardımcı olanlardan biriyim'' diyerek savunmasını tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...