Hanefi Avcı’nın 23 yıllık sırrı

“Devrimci Karargah” operasyonunda tutuklanan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın evinde bulunan sahte ve kimlik ve pasaportlar, 23 yıllık bir sırrı ortaya çıkardı. Avcı, PKK’ya operasyon için iki kez Suriye’ye gitmiş.

02.10.2010 - 09:37

Hanefi Avcı’nın 23 yıllık sırrı

Yazdığı “Haliç’te Yaşayan Simonlar” kitabının ardından “Devrimci Karargah” soruşturması kapsamında tutuklanan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın, Eskişehir'de henüz boşaltmadığı lojmanda yapılan aramada sahte kimlik ve pasaportlar bulundu.

Kimlik ve pasaportların üzerinde bulunan fotoğrafların Emniyet Müdürü Avcı'nın 23 yıl önceki haline ait olduğu bildirildi.

Sözkonusu dönemde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapan Hanefi Avcı'nın o zaman kendisine verilen gizli bir devlet görevi nedeniyle düzenlendiği kaydedildi.

Bu pasaport ve kimliklere ait kayıtların devlet arşivlerinde ne için düzenlediği konusunda kayıtlar olduğu da belirtildi.

AVCI: ARŞİVLERDE VAR
Hanefi Avcı, tutuklu bulunduğu Silivri F Tipi Cezaevi'nde ziyaretine gelenlere, “sahte evrak” iddiaları konusunda da açıklamada bulundu.

Sahte olduğu iddia edilen ve kendisinin resmi bulunan ancak başka isimler adına düzenlenmiş pasaportların resmi görev gereği kendisine verildiğini söyleyen Avcı, "İstihbarat elemanı olarak Suriye'ye iki kez bu pasaportlarda giriş yaptım. Bu görevlerle ilgili belgeler arşivlerde duruyor" dedi.

Avcı, mahkemedeki ifadesinde de bu sorunun kendisine sorulduğunu ve gerekli açıklamayı yaptığını ifade etti.

EŞİ: ÇARPITMA VE YALAN
Hanefi Avcı'nın eşi Şenay Avcı ise evde bulunan 2 tabanca ve 1 Kalaşnikof tüfeğin bazı gazetelerde ruhsatsız olduğunun yazıldığını, arama yapan ekiplere bunların ruhsatlarının gösterildiğini söyledi.

Şenay Avcı, " Bu kadar çarpıtmayı ve yalanı nasıl yazabiliyorlar anlamıyorum" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...