Hangi çocuklar risk altıda?

Demir eksikliği çocuklarda çok sık görülüyor ama bazı çocuklar daha büyük risk altında.

Hangi çocuklar risk altıda?

9 ve 24 ay arasındaki bebeklerde demir eksikliğine rastlanma olasılığı daha yüksek bunların dışında eğer küçük gurmeniz;

- Erken doğduysa; Zamanında doğan bebekler onları altı ay idare edebilecek bir demir deposu ile doğuyor. Bu depo özellikle hamileliğin son ayında doluyor. Bebeğiniz bu son ayı anne karnında geçirecek kadar sabırlı değilse ve erken doğduysa demir eksikliği yaşayabilir. Ama bu durumu fark edip önlem alırsanız endişe edecek bir şey kalmaz.

- 1 yaşından önce İnek sütüne  başladıysa; İnek sütünde demir oranı hayli düşük. Aynı zamanda inek sütü demir emilimini de azaltıyor. Kimi zaman inek sütü bağırsaklarda küçük kanamalara neden olabiliyor- ki bu da demiri eksikliğine neden olur.

- Anne sütü alan ve katı gıdayla beslenen bebeklerde; Küçük gurmeniz katı gıdalara geçtiği zaman daha çok demire ihtiyaç duyacak.

- Oyun çocukluğu döneminde (bir-üç yaş) ana sorun aşırı süt tüketimidir. "Milkakolik sendrom" da denilen bu durumda sütün çocuğun açlığını oldukça kolay bir biçimde bastırması nedeniyle şişenin sonuna kadar içilmesiyle karakterizedir. Diyetin büyük bir kısmını oluşturması nedeniyle de diğer demirden zengin besinlerin alımını da engellemektedir.

- Okul öncesi (4-7 yaş) ve okul çocukluğu (7-12 yaş) döneminde demir eksikliği anemisi az görülmekle birlikte okul çocukluğu dönemindeki çocuklarda daha çok beslenme hataları dışındaki nedenler; mide barsak hastalıkları (peptik ülser, kronik inflamatuvar barsak hastalıkları, reflü ösefajiti vb.) sık görülmektedir. Bu çocuklarda ısrar eden demir eksikliği anemisi durumlarında ayrıntılı araştırma gerekmektedir.

- Ergenlik döneminde (12-18 yaş) hızlı büyümenin yanında özellikle genç kızlarda menstrüasyonla kan kaybı, vejeteryan ve semivejeteryan beslenme biçimi, yetersiz besin alımı, zayıflama rejimleri, yeme bozuklukları (anoreksia nervosa vb.) demir eksikliğinin sık görülmesine neden olmaktadır.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...