Köpekbalıkları pazar günleri, ay hilalken ve siyah-beyaz ya da sarı-beyaz mayolulara saldırmayı tercih ediyor.

Florida Üniversitesinden bilim adamlarının yaptığı araştırma, köpekbalığı saldırılarının en fazla olduğu Valusia, Florida bölgesinde, yaklaşık 50 yıllık istatistiklere ve gözlemlere dayanıyor. 

1956-2008'de yaklaşık 231 köpekbalığı saldırısının bu bölgede olduğunu belirten araştırmacılar, istatistiklerin köpekbalıklarının pazar günleri, ay hilalken ve siyah-beyaz yada sarı-beyaz mayo giyenlere daha fazla saldırdığını gösterdiğini belirtti.

Araştırmacılar, yüzde 60'ı şörfçü olan kurbanların çoğunun bacağından ısırıldığını ve sabah erken saatlerde ya da akşamüstü saldırıya uğradığını belirledi. 

Araştırmaya imza atanlardan George Burgess, saldırıların büyük çoğunluğunun dolunay hilale döndüğü sırada olduğunu belirterek, muhtemelen Ay'ın evrelerinin köpekbalıklarının besin kaynağı olan balıkların hareketlerini ve çiftleşme dönemlerini etkilediğini belirtti. 

Araştırmacılar, daha kolay farkedilmesi nedeniyle köpekbalıklarının siyah-beyaz ve sarı-beyaz mayolulara daha fazla saldırdığı görüşünde birleşti. 

Pazar günleri ve Ağustosta daha fazla saldırının olduğunu belirten araştırmacılara göre, bu durum bu dönemde plajda daha fazla kişinin bulunmasından ve denize girmesinden kaynaklanıyor olabilir.