Hangisi İrina?

Antalya’da düzenlenen fuhuş operasyonunda 27 mağdur kadın, çete lideri İrina Omara Yıldız'ı teşhis için emniyete götürüldü. İrina'yı tek başına 17 erkeğin arasına koyan polis "Aralarında İrina var mı?" diye sordu.

14.12.2011 - 09:22

Hangisi İrina?

Antalya'da düzenlenen fuhuş operasyonunda teşhis komedisi yaşandı.

Polis ekipleri, örgütlü fuhuş yaptırdıkları iddia edilen bir şebekeye yönelik 10 ay süren takibin ardından 24 Ekim'de operasyon düzenledi.

Kent merkezindeki 25 ev ve 5 otelde arama yapıldı, aralarında örgüt lideri Şeref Ö. ve örgütün yöneticisi olduğu ileri sürülen İrina Omara Yıldız'ın da bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı.

Polis, mağdur oldukları ileri sürülen Rusya, Belarus, Moldova, Bulgaristan ve Kazakistan uyruklu 27 kadının da ifadelerine başvurdu.

Habertürk gazetesinin haberine göre; fuhuş çetesinin yöneticisi olduğu ileri sürülen İrina Omara Yıldız adlı kadını 17 erkeğin arasında teşhis odasına koyan polis, mağdur kadınlara "Bakın bakalım İrina bunlar arasında var mı?" diye sordu.

Yabancı uyruklu 2 kadının teşhis ettiği ve 27 kadını erkeklere pazarladığı ileri sürülen İrina Omara Yıldız'ın da aralarında bulunduğu 11 kişi tutuklandı. Mağdur kadınlar ise ülkelerine gönderildi.

Polisin yaptığı teşhis işlemi, fotoğraf ve tutanaklarıyla birlikte soruşturma dosyasına delil olarak konuldu, ancak teşhisin usule uygun yapılmadığı ortaya çıktı.

Çünkü Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nun ek 6. maddesinde "Teşhis işlemine tabi tutulan kişilerin birden fazla ve aynı cinsten olması, aralarında yaş, boy, ağırlık, giyinme gibi görünüşe ilişkin hususlarda benzerlik bulunması gerekir" deniliyor.

Olayla ilgili savcılık soruşturması sürüyor. Halen cezaevinde bulunan İrina Omara Yıldız'ın avukatları skandal teşhis işlemine itiraz edip tekrarını isteseler bile, mağdur kadınlar ülkelerine gönderildiği için yeniden teşhis yapılamayacak.

'TEK KELİMEYLE SKANDAL'
Bir kadını 17 erkek arasına koyarak teşhis işlemi yapılmasını “skandal” olarak niteleyen Avukat Mehmet Şentürk, işlemi yapan polislere soruşturma açılması gerektiğini savundu.

Şentürk, "Bu işlemi usule uygun yapmayan görevliler hakkında 'adli görevi ihmal' suçundan soruşturma açılmalıdır. Şayet işlemi kasıtlı yaptıkları belirlenirse, suç 'görevi kötüye kullanmak' olarak değişir. Böyle bir teşhis, tek kelimeyle skandaldır" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...