Hannah Montana: The Movie, 15 Mayıs'ta vizyonda

Miley Stewart, gizli pop-star kimliği ile okulu ve arkadaşları arasında denge kurma mücadelesi vermektedir. Ancak hızla artan şöhreti ve popülerliği özel hayatına egemen olunca herşeyi oluruna bırakır. Bunun üzerine babası, gerçeklerle yüz yüze gelmesi için onu Tennesse’deki Crowley Corners’taki evine çağırır. O andan itibaren Hannah Montana’nın bile hayal edemeyeceği çapta eğlence, kahkaha ve romantizm dolu bir macera başlayacaktır.

03.04.2009 - 16:46

“O iki dünyanın da en iyisi… Ama şimdi bunlardan birisini seçmek zorunda…”

Walt Disney Pictures, Disney Channel’ın efsane dizisi “Hannah Montana”nın maceraları “Hannah Montana: The Movie” ile sinema beyazperdelerine taşındı.

Miley Stewart (Miley Cyrus), gizli pop-star kimliği ile okulu ve arkadaşları arasında denge kurma mücadelesi vermektedir. Ancak hızla artan şöhreti ve popülerliği özel hayatına egemen olunca herşeyi oluruna bırakır. Bunun üzerine babası (Billy Ray Cyrus), gerçeklerle yüz yüze gelmesi için onu Tennesse’deki Crowley Corners’taki evine çağırır. O andan itibaren Hannah Montana’nın bile hayal edemeyeceği çapta eğlence, kahkaha ve romantizm dolu bir macera başlayacaktır.

Çekimlerinin tamamı Nashville ve Los Angeles’ta gerçekleştirilen “Hannah Montana: The Movie”nin başrollerinde Miley Cyrus, Emily Osment, Jason Earles, Mitchel Musso, Moises Arias ve Billy Ray Cyrus oynadılar. Filmde ayrıca Melora Hardin, Margo Martindale, Barry Bostwick, Peter Gunn, Lucas Till ve Vanessa Williams gibi isimler de yer aldı. Konuk sanatçı olarak da Tyra Banks, Taylor Swift ve country müzik yapan Rascal Flatts üçlüsü kamera karşısına geçti.

Walt Disney Pictures’ın sunduğu “Hannah Montana: The Movie”nin yönetmenliğini, “Serendipity” ve “Shall We Dance?” gibi yapımlardan tanıdığımız Peter Chelsom üstlendi. Senaryosunu Daniel Berendsen’in yazdığı filmin yapımcılığını, portföylerinde “The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor”, “Spider-Man 2” ve “Shanghai Noon” gibi filmler bulunan Alfred Gough ile Miles Millar gerçekleştirdi. Bu film, iki yapımcının Walt Disney merkezli olarak kurduğu prodüksiyon şirketi Millar / Gough Ink’in hayata geçirdiği ilk uzun metrajlı sinema filmi oldu.

Filmin görüntü yönetmenliğini David Hennings yaparken prodüksiyon tasarımlarını Caroline Hanania, kostüm tasarımlarını Christopher Lawrence hazırladı. Kurgu editörlüğünü, “P.S. I Love You”dan tanıdığımız David Moritz gerçekleştirdi. Müziklerini “Meet Dave” ve “The Passion of Christ”ten hatırladığımız John Debney besteledi. Koreografilerini ise, “Hairspray”, “Step Up” ve “Step Up 2: The Streets”ten tanıdığımız Jamal Sims hazırladı.

FİLMİN KONUSU

Miley Cyrus bu filmde şarkı söyler, dans eder ve 13 şarkı söyler. Bunların bir kısmını Hannah Montana kimliğiyle, bir kısmını da Miley Stewart kimliğiyle söylediğini görürüz. Miley Stewart’ın gündelik hayatında artık Hannah Montana kişiliği daha çok yer tutmaya başlamıştır. Durum böyle olunca genç kız artık günlük sorumluluklarını yerine getiremez hale gelir. Bunun üzerine babası Robby Ray bu gidişe müdahale etmeye karar verir ve herşeyi yoluna sokmaya çalışır.

Miley / Hannah’ın babası Robby Ray Stewart rolünde, Miley Cyrus’un gerçek hayattaki babası Billy Ray Cyrus kamera karşısına geçti. Billy Ray Cyrus, filmin mesajı hakkında şunları söylüyor:
“Filmin Los Angeles’taki başlangıcında Miley’i yoğun baskı altında görürüz. Ekranda çizdiği Hannah Montana karakterinin ağırlığı altında adeta ezilmektedir. Tennesse’li bu genç kendi kimliğini kaybetmiş gibidir. Robby Ray bu durumun en iyi ilacının eve dönüş olduğuna karar verir. Babam bana, çevremizin ve hayatın neresinde bulunduğumuzun farkında olmamızın önemli olduğunu söylerdi. Tabii ki her zaman ileriye bakmalıyız; nereye gitmek istediğimizi bilmeliyiz. Ancak daha önemlisi, nereden geldiğimizi asla unutmamalıyız. Filmde verilmek istenen mesajın bu olduğunu düşünüyorum.”

Miley Cyrus’un bu konudaki yorumu şöyle:
“Bu filmde, kim olduğumuzun ve nereden geldiğimizin farkına varmak için mutlaka zaman ayırmamız gerektiği gösterilir. Kendi hayatımda da bunu yapmam gerektiğini biliyorum. Nashville’deki evime geri dönmek bende harika duygular uyandırır ve gerçek kimliğimle kendimi daha rahat hissederim. Doğup büyüdüğümüz yerin şu anki kimliğimiz ve ileride olgunlaşınca geleceğimiz nokta üzerinde yansımaları vardır. Tıpkı filmde olduğu gibi bazen bir adım geri çekilip, gerçek dünyaya dönmemiz gerekir ki, gerçek kimliğimizden uzaklaşmayalım.”

Miley’ın evine geri dönüşü, büyükannesi Ruby’nin (Margo Martindale) doğum günü partisi sırasında gerçekleşir. O sadece uzun bir aradan sonra Tennesse’ye geri dönmekle kalmamış; aynı zamanda kendi ailesini, arkadaşlarını ve evinin anlamını yeniden keşfetmiştir. Kariyerinde ulaştığı başarının ardından bu geri dönüş daha da büyük anlam kazanır. Filmde Miley Stewart’ın eve dönüş yolculuğuna yer verilirken herşeyin başladığı ve Hannah Montana efsanesinin doğduğu yere izleyici davet edilir.

Senaryo yazarı Dan Berendsen bu konudaki düşüncesini şöyle anlatıyor:
“Televizyon dizisinde Hannah Montana karakterinin kökenlerini asla göremezsiniz. Bu filmde Hannah Montana efsanesinin nasıl doğduğunun tam kapsamlı öyküsü anlatılır.”

İki ayrı seçenekle geliyor
Film, Türkçe seslendirilmiş ya da Türkçe alt yazılı kopyalar arasında seçim yapma olanağı ile 15 Mayıs 2009’da Türkiye sinemalarında gösterilmeye başlanacak.

HANNAH MONTANA EFSANESİNİN KÖKENLERİ

2006 yılında başlayan “Hannah Montana” dizisi, kısa sürede pop kültürü fenomenine dönüşürken çok sayıda TV Oscar’ı Emmy adaylığı elde etti, rating listelerinde 1 numaraya çıktı, sürekli gelişip büyüyen sadık hayran kitlesi edindi. Starlık düzeyine yükseldiği halde bundan etkilenmeden normal bir hayat yaşamak isteyen genç kız pop starı fikri, izleyiciler arasında geniş beğeni kazandı. Amerikan kablolu televizyonlarında yayınlanan dizi, ilk iki yılı boyunca 6 – 14 yaş grubuna yönelik yapımlar arasında 1 numaraya yerleşti.

Yapımcı Al Gough’un bu konudaki yorumu şöyle: “Hannah Montana dizisinde karakterin kendisi bir konsepttir. Bu yüzden onu filme uyarlamak kolay oldu. Temel olarak genç kızlar için bir süper kahraman filmidir. Buradaki Miley karakteri gündüzleri normal bir lise öğrencisi, geceleri ise pop starıdır. Bu yüzden kimlik, aile ve ilişkilerle ilgili sorunlarla ilgilenmek zorundadır. Benzeri sorunlarla boğuşan çocuk ve gençlerin çoğu, yeteri kadar güçlü olmadıkları duygusuna kapılır. Bu yüzden de güçlü kişiliği olan süper genç kız fikrinin gençlerin bu arzusunu doyuran işlevi olduğuna inanıyorum.”

“Hannah Montana” dizisinin yaratıcıları olan Michael Poryes ile Steve Peterman, 13 yaşından beri bu rolü oynayan ve günümüzün karizmatik starının çevresini birbirinden güçlü oyuncularla yapılandırdılar. Bunlar arasında bilge düşünceli dul baba rolünde rolünde Billy Ray Cyrus; pek o kadar da bilge düşünceli olmayan ağabey Jackson rolünde Jason Earles; güvenilir ve gerçek arkadaş Lilly rolünde Emily Osment gibi oyuncular başı çekti.

Yönetmen: Peter Chelsom
Oyuncular: Miley Cyrus, Billy Ray Cyrus, Vanessa Williams, Lucas Till, Emily Osment, Margo Martindale, Taylor Swift, Tyra Banks
Senaryo: Daniel Berendsen
Yapımcılar: Alfred Gough, Miles Millar, Billy Ray Cyrus
Görüntü Yönetmeni: David Hennings, Prodüksiyon Tasarımı: Caroline Hanania
Kostüm Tasarımı: Christopher Lawrence, Kurgu: David Moritz
Sanat Yönetmeni: Elliott Glick , Özgün Müzik: John Debney


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...