Harç parası için çalışırken öldü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dış cephesini boyarken iskelete halatı kopunca 2 işçi öldü. Ölenlerden biri Ekonomik güçlük çektikleri için Iğdır Üniversitesi'ndeki eğitimini yarım bırakmak zorunda kalan Nesih Taşkın.

03.03.2011 - 16:46

Harç parası için çalışırken öldü

Sabah saat 08.30 sıralarında meydana gelen olayda, İzmir Büyükşehir Belediyesi binasının dış cephe yenilemesinde çalışan işçiler, görev yerlerine dağıldı. Çalışmaya başladıktan kısa süre sonra işçilerden 26 yaşındaki Nesih Taşkın ile 47 yaşındaki Mehmet Toprak'ın üzerinde bulunduğu iskelenin çelik halatı koptu.

İskelenin yan yatması üzerine, rahat çalışamadıkları için emniyet kemerlerini halata bağlamayan Taşkın ve Toprak, 7'inci kattan beton zemine düştü. İşçilerin kanlar içinde yerde yattığı sırada, iskelede çelik halattan kurtulup önce altındaki küçük iskeleye çarpıp kopardı, ardından da işçilerin üzerine düştü.

İskelenin altından kurtarılan ve ilk müdahalenin ardından ağır yaralı olarak Alsancak Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Nesih Taşkın ile Atatürk Eğitim ve araştırma Hastanesi'ne götürülen Mehmet Toprak, çabalara rağmen hayatlarını kaybetti. İşçilerin ölüm haberini alan yakınları ve çalışma arkadaşları büyük üzüntü yaşadı, gözyaşlarına boğuldu.

Baba Nezir Taşkın'ın yaklaşık 20 yıl önce trafik kazasında hayatını kaybetmesinin ardından ekonomik zorluk yaşayan anne Hatice Taşkın'ın, o zaman 6 yaşında olan Nesih Taşkın ve 5 çocuğuyla birlikte Diyarbakır'dan İzmir'e göç ettiği öğrenildi.

İzmir'de lise eğitimini tamamlayan Nesih Taşkın'ın ilk olarak iki yıl önce Iğdır Üniversitesi’ni kazandığı, okula başladıktan kısa süre sonra ekonomik zorluk çektiği için kaydını dondurarak İzmir'e ailesinin yanına döndüğü öğrenildi.

Ancak okuma azmini kaybetmeyen Nesih Taşkın, bu yıl da girdiği ürniversite sınavlarında başarılı olup bu kez Amasya Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Elektrik Elektronik Bölümü'nü kazandı. Taşkın’ın ilk dönem devam ettiği okuldaki kaydını, harç parasını ödeyemediği için ikinci dönem dondurduğu ortaya çıktı.

Bir kez daha annesinin yanına dönen Nesih Taşkın'ın, harç parasını toplayabilmek ve ailesinin geçimine katkıda bulunmak için de İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dış cephe boyama işşini alan taşeron firmada iki gün önce çalışmaya başladığı öğrenildi.

Nesih Taşkın'ın hayatını kaybettiği hastane önüne gelen yakınları, yaşananlara tepki gösterdi. Yakınları, taşeron firma olmasına rağmen belediye yetkililerinin firmanın kullandığı araçların güvenliğini kontrol etmesi gerektiğini söyledi. Polisin olayla ilgili soruşturmasının ise devam ettiği bildirildi.

AĞABEYİ DE OKULU BIRAKMIŞ
Taşkın'ın ağabeyi Sedat Taşkın'ın da aynı şekilde üniversite eğitimi yapım bıraktığı ortaya çıktı. Sedat Taşkın'ın Çukurova Üniversitesi'ndeki eğitimini yarım bıraktıktan sonra ailesini geçindirmek için inşaatlarda çalıştığı öğrenildi. Bu arada Taşkın kardeşlerden ikisinin liseye devam ettiği, ikisinin ise Diyarbakır'da bulunduğu belirtildi.

CENAZE DİYARBAKIR'A GÖTÜRÜLECEK
Nöbetçi savcının incelemesinin ardından Nesih Taşkın ile Mehmet Toprak'ın cesetleri, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Nesih Taşkın'ın cenazesinin, yakınlarınca toprağa verilmek üzere Diyarbakır'a götürüleceği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...