‘Haremde 1001 Gece’ sanatseverlerle buluşacak

Piyanist Fazıl Say’ın ilk keman konçertosu “Harem’de 1001 Gece”nin prömiyeri, 21 Aralık’ta Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda yapılacak.

Anadolu Ajansı 13.01.2009 - 15:15

Cemal Reşit Rey’den (CRR)yapılan açıklamaya göre, İsviçre Luzern’de düzenlenen dünya prömiyerinin ardından tüm dünyada büyük yankı uyandıran geleneksel Türk müzik kültürü ile Avrupa müzik kültürü arasında farklı bir köprü kuran “Harem’de 1001 Gece”, bu kez kendi coğrafyasında sanatseverlerle bulaşacak.

Eserin Türkiye prömiyeri, CRR İstanbul Senfoni Orkestrası’nın eşliğinde, şef John Axelrod yönetiminde ve Patricia Kopatchinskaja’nın solistliğinde 21 Aralık’ta CRR Konser Salonu’nda gerçekleşecek.

Biletleri tükenen gecede ayrıca Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma Uvertürü ve 21 nolu Piyano Konçertosu ile Fazıl Say’ın keman ve piyano sonatı seslendirilecek.

Modernite, Türkiye müzik kültürünün etkileri ve keman çalma sanatının inceliklerini; içtenlik ve tutkuyla bir araya getiren “Harem’de 1001 Gece” İsviçre’de Luzern Senfoni Orkestrası’nın siparişi üzerine 2008 yılı başlarında tamamlandı. Eser, ilk kez 20 Şubat 2008’de John Axelrod yönetimindeki Luzern Senfoni Orkestrası ve Patricia Kopatchinskaja’nın solistliğinde seslendirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...