Açık Üniversite, İngiltere'de öğrencilerin evlerinden çalışmasına izin veren en büyük üniversite. Kurum, internet üzerinden verilen sertifika programlarının da öncülerinden.

23 ülkede 263 bini aşkın öğrencisi olan Açık Üniversite, üniversite öğrencilerin yararlanabileceği bir dijital kütüphane imkanı sunan iTunes'da da indirme rekoru kırmış durumda.

Aralarında Harvard, Oxford ve Cambridge'in de olduğu dünyanın önde gelen üniversiteleri, eğitim malzemelerini kullanıcılara ücretsiz bir şekilde sunuyor. En çok indirilen eğitim materyalleri ise Açık Üniversite'ye ait.

Üniversite'nin öğrencilerinin çeyreği 25 yaşın altında, 50 yaşın üzerindeki öğrenciler ise grubun sadece yüzde 10'unu oluşturuyor. Çoğu ülkede üniversitelerin ücreti artarken, bu eğilimin güçlenmesi beklenebilir. Böylece, odanızdan çıkmadan Harvard Üniversitesi'nden eğitim alma olasılığı da artıyor.

Ancak, Microsoft'un eğitim biriminden Anthony Salcito, internetten eğitim söz konusu olduğunda öne çıkanın seçkin üniversiteler olmadığını söylüyor. Salcito, "Dubai ve Çin gibi yerlerde insanlarla konuşurken soruların ve ilginin Harvard gibi üniversitelere yöneleceğini düşünmüştüm. Ancak Amerikan eğitiminin en çok ilgi çeken ve taklit edilmeye çalışılan yanı, iki yıllık toplum kolejleri. Bu kolejler, sertifika ve fırsatların tüm vatandaşların hakkı olduğu inancı üzerine kurulu" diyor. Salcito, bu okulların aynı zamanda istihdam imkanları ve işgücüne olan yakın bağları nedeniyle de rağbet gördüğünü söylüyor.

ELİT OKUL SULTASI SONA ERECEK
Peki internet sertifikaları üniversite deneyimini nasıl değiştirecek? İngiltere'nin eski eğitim bakanı Lord Jim Knight, uzun süredir eğitim teknolojileriyle ilgili.

Knight, zamanla tamamen internetten alınan dereceler yerine, bir kısmı uzaktan, bir kısmı ise okula devam ederek bitirilen programların ortaya çıkabileceğini söylüyor. Knight, "iTunes aracılığıyla konunun önde gelen uzmanlarının derslerini dinleyebilecekken, öğrenciler neden o kadar iyi olmayabilecek birini dinlemek için üniversiteye gitsinler?" diyor.

Açık Üniversite'den Peter Scott, öğrencilerin ihtiyacı neyse onu yerine getirmeye çalıştıklarını söylüyor. Şimdilik en çok kullanılan eğitim malzemeleri yüksek kalitede podcast'lar ve videolar ancak multimedya kitapların sayısı da gittikçe artıyor.

Scott, üniversitelerin internetten derslerinin uluslararası tanıtımını yapabileceğini, eğer gerekirse yerel partnerlerden destek alabileceklerini söylüyor.

Peki bu Harvard'ın evlerimize gelmesini sağlayacak mı? Scott, "Harvard da neymiş? Bir marka mı yoksa birkaç kişi mi? Aslında ne istiyoruz? Gerçekten öğrenmekse eğer, bunu yapmanın en iyi yeri burası, elit bir üniversite değil" diyor.

Anthony Salcito da sanal eğitimin seçenekleri artıracağını ve elit üniversitelerin markalaşmış isimlerinin ötesine geçmeyi sağlayacağını söylüyor. Salcito, "Eğitim ve teknoloji daha açık hale geldikçe, markaların sultası da değişecek çünkü öğrencilerin daha fazla seçeneği olacak" diyor.