Hasan Cemal: Mutfakta ciddi şeyler pişiyor

Kürt Meselesinin Çözümü: Türkiye Modeline Doğru adlı çalıştaya katılan gazeteciler, çalıştayı değerlendirirken hükümetin sorunun çözümünde kararlı ve umutlu olduğu görüşünde birleştiler.

Anadolu Ajansı 01.08.2009 - 21:07

Hasan Cemal: Mutfakta ciddi şeyler pişiyor

Kürt Çalıştaı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Radikal Gazetesi yazarı Cengiz Çandar, toplantının yararlı geçtiğini söyledi.


Çalıştayın Polis Akademisi'nde yapılmasının da Türkiye'de bir çok şeyin değiştiğini gösterdiğini dile getiren Çandar, çok boyutları olan bir sorunun nasıl aşılacağını konuştuklarını belirtti.

Çandar, ''hükümetin yararlanabileceği bir çok düşüncenin bir sepette toplandığını'' ifade ederek, ''Katılımcılar, atılacak adımlara ilişkin öneri ve konuya yaklaşımlarını açık yüreklilikle dile getirdi'' dedi.

Bu tür toplantıların önümüzdeki dönemde de devam edeceğini anlatan Çandar, ''Birkaç ay içinde Türkiye'yi ferahlatacak yola doğru çıkılmasını ümit edelim'' diye konuştu.

Toplantıda, ''terör örgütü özelinde değerlendirmeler'' ve ''terör örgütü elebaşının muhatap alınıp alınmayacağı'' üzerinde durulmadığının altını çizen Çandar, ''Önemli olan Türkiye'nin en önemli sorununun içtenlikle çözümü yoluna girişilmesi. İyi niyet, içtenlik ve cesaretle bu yola girilirse, biz bu işin altından kalkarız'' görüşünü dile getirdi.

''MUTFAKTA CİDDİ İŞLER PİŞİYOR''
Milliyet Gazetesi yazarı Hasan Cemal de çalıştayı, ''Böyle bir toplantı ilk. Devlette de birtakım şeylerin değiştiğine dair ciddi bir işaret'' diye değerlendirdi.

Çalıştay vesilesiyle devlet içinde sorunun çözümüne yönelik ciddi bir irade olduğunu gözlemlediğini dile getiren Cemal, ''Mutfakta ciddi işler pişiyor, onu söyleyebilirim'' dedi. Cemal, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın 4.5 saat süren toplantı boyunca gazetecileri dinlediğini ve sürekli not aldığını da aktardı.

Sürecin büyük bir gizlilik içinde yürütüldüğünü belirten Cemal, Kürt meselesinin çözümü konusunda siyasi otorite açısından Türkiye'de ilk kez bu kadar ciddi bir değişim görüldüğünü vurguladı. Sürecin zor olduğunu ve zaman alacağını ifade eden Cemal, ''süreç içinde peyderpey paketler açılabileceğini'' söyledi.

Cemal, sorunun çözümünde en önemli nokta olarak, ''Kürt meselesiyle şiddet arasındaki bağın koparılmasını ve terör örgütünün silah bırakmasını'' gördüğünü kaydetti. Hasan Cemal, bu noktaya gelinmesi için devletin de bazı adımlar atmasının önemli olduğunu belirtti.

BAKAN'DAN ÇALIŞLAR'A TEŞEKKÜR
Radikal Gazetesi yazarı Oral Çalışlar ise çalıştayda görüşlerini dile getirdiklerini ve İçişleri Bakanı Atalay'ın kendilerine teşekkür ettiğini aktardı. Çalışlar, ''Bakan Atalay, sürecin devam edeceğini, umutlu ve kararlı olduklarını söyledi'' dedi.

Çalıştaya katılanların, meselenin artık Türkiye'nin önünde engel olmaktan çıkması gerektiği konusunda görüş birliği içinde olduklarını ifade eden Çalışlar, böylece Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada önemli bir ülke olacağını hep birlikte değerlendirdiklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...