"Hasankeyf, dünya mirası listesine alınmalı"

Doğa Derneği Kurumsal İletişim Koordinatörü Sönmez, Hasankeyf'in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alması gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 30.04.2009 - 09:58

"Hasankeyf, dünya mirası listesine alınmalı"

BATMAN-Doğa Derneği'nce Hasankeyf'teki Yolgeçen Mağarası'nda düzenlenen toplantıda konuşan Doğa Derneği Kurumsal İletişim Koordinatörü Yücel Sönmez, Ilısu Barajı'nın yapılması durumunda yok olmayla yüz yüze kalacak kuşlar ve Dicle Vadisi'nin UNESCO Dünya Doğa ve Kültür Mirası listesine uygunluğunu belgeleyen bilimsel rapor konusunda bilgi verdi.


Slayt gösterimi eşliğinde bilgi veren Sönmez, dünyada Hasankeyf'in benzerinin bulunmadığını ifade etti.

Hasankeyf'in 10 bin yıl öncesine uzanan tarihi ve Dicle nehrinden beslenen zengin doğa ile benzersiz ve büyüleyici bir hal aldığını kaydeden Sönmez, ''Hasankeyf'in içinde bulunduğu Dicle Vadisi, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almayı çoktan hak ediyor'' diye konuştu.

Sönmez Ilısu Barajı Projesi'nin hayata geçmesiyle bölgedeki 400 kilometrelik nehir yatağını kapsayan doğal alanların geri dönülmez biçimde zarar göreceğini ayrıca 300'den fazla arkeolojik alandan 83'ünün sular altında kalacağını da ileri sürdü.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...