"Hasankeyf Kalesi açılsın"

"2 milyona yakın yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesi beklenen Hasankeyf, ihmal nedeniyle yıkılmaya başladı. "

Haberler 23.07.2010 - 09:33

"Hasankeyf Kalesi açılsın"

Doğa Derneği yaptığı açıklamada şu sözlere yer veriliyor:
Eşsiz tarihi ve doğal zenginlikleriyle dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olabilecekken, Ilısu baraj projesi nedeniyle yaklaşık 50 yıldır kaderine terk edilen Hasankeyf’in kalesi geçtiğimiz gün ihmalden yıkıldı. Yıkım nedeniyle valilik tarafından alınan kararla kalenin ziyarete kapatılmasının bölge turizmine önemli bir darbe vuracağı tahmin ediliyor.

Hasankeyf'e gelen yerli ve yabancı turistlerin kaleye çıkamaması ve turların Hasankeyf’ten geri dönmesinin faturasını Hasankeyfliler ödemeye başladı. Kaledeki yıkım nedeniyle kale etrafındaki çardakları kapatılan esnaf ve tek geliri turizm olan Hasankeyfliler, yine işsizlik sorunu ile karşı karşıya kaldı.

Hasankeyf kalesinde yaşanan yıkımın adına tam anlamıyla bir utanç olduğunu belirten Doğa Derneği Kampanya Sorumlusu Dicle Tuba Kılıç, “Hasankeyf UNESCO’nun 10 kriterinden 9’unu karşılayabilen dünyadaki tek yer. Piramitlerin 3, Taç Mahal’in 1, Çin Seddi’nin 5 kriterle UNESCO listesinde yer alması Hasankeyf’in evrensel değerini ortaya koyuyor. Hasankeyf dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olabilecekken bugün ne yazık ki ihmalden yıkılıyor” dedi.

Bütün olumsuzluklara karşın Hasankeyf’i 2009 yılında 1 milyonun üzerinde turistin ziyaret ettiğini, bu yıl ise 2 milyon kişinin Hasankeyf’i ziyaret etmesinin beklendiğini anlatan Kılıç, şunları söyledi:

“Başta konaklama olmak üzere turizme yönelik hiçbir yatırımın yapılmasına izin verilmeyen Hasankeyf, bütün bu olumsuzluklara karşın her geçen yıl daha fazla turisti ağırlıyordu. Hiçbir iş olanağının olmadığı Hasankeyflilerin bu tek gelir kaynakları da kalenin turizme kapatılması nedeniyle ellerinden alınmış bulunuyor. Bölgeye gelen ziyaretçiler, turizm acenteleri ve Hasankeyfliler bir an önce bu kalede gerekli çalışmaların yapılarak güvenliğin sağlanmasını ve kalenin turizme yeniden açılmasını bekliyor. Gerekli önlemler alındıktan sonra Valilik aldığı tek taraflı kararı kaldırarak kaleyi turizme yeniden açmalıdır.”

Sayfa Yükleniyor...