"Hasankeyf yağmurdan kaçarken doluya tutuldu"

Doğa Derneği Hasankeyf ve Allainoi ile ilgili bir açıklama yaptı...

14.04.2009 - 18:59

"Hasankeyf yağmurdan kaçarken doluya tutuldu"

Açıklamada Doğa Derneği şu sözlere yerverdi:

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun barajlardan etkilenecek kültürel alanları korunmak konusunda Devlet Su İşleri'ni (DSİ) yetkilendirmesi üzerine, Danıştay 6. Dairesi bu kararı iptal etmişti. Danıştay kararı ile Devlet Su İşleri'nin doğal ve kültürel mirası hiçe sayan politikasından kurtulan Hasankeyf ve Allianoi gibi pek çok alan, aynı komisyonun ikinci bir kararı ile bu sefer de baraj yapan şirketlerin insafına terk edildi.

Karara göre korunması gereken taşınmaz kültür varlıklarının bulunduğu alanlarda ve arkeolojik sit alanlarında baraj yapımına Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenecek üniversitelerin öğretim üyeleri ve yatırımcı kuruluş temsilcilerinin de yer alacağı en az beş kişilik bir komisyon karar verecek.

DSİ'den alınan yetkinin şirketlerin de içinde bulunduğu komisyonlara devredilmesini bilimsellikten uzak, tümüyle ranta dayalı ve kabul edilemez bir karar olarak nitelendiren Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, sivil toplum örgütleri olarak kararın iptali için yargıya başvurmak da dahil tüm seçenekleri değerlendireceklerini söyledi.

Koruma alanlarında yapılması planlanan baraj projelerinde yatırımcı inşaat şirketlerinin doğal ve kültürel varlıklar hakkında söz sahibi olmasının kabul edilebilir hiçbir yanının olmadığını kaydeden Eken şunları söyledi:

"Bu karar alınırken ne yazık ki ne üstün kamu yararı, ne bilim, ne de kültürel ve doğal mirasımız dikkate alınmıştır. Turizm ve Kültür Bakanlığı'na bağlı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun Danıştay'ın iptal ettiği ilke kararını işin içine şirketleri de katarak yeniden alması, kamu vicdanını derinden yaralayacak niteliktedir. Doğa Derneği yargıya başvurmak da dahil bu kararın geri çekilmesi için diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte elinden geleni yapacak".

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...