Hasankeyf'e karşı Çin Seddi

Doğa Derneği:"Avrupalı kredi kuruluşlarının Ilısu Barajı inşaatı için verecekleri krediyi geri dönüşsüz olarak çekmelerinin ardından Çevre ve Orman Bakanlığı bu tartışmalı proje için Çin kredi kuruluşlarından Sinosure ile anlaşmaya çalışıyor."

Haberler 22.12.2009 - 10:03

Hasankeyf'e karşı Çin Seddi

Doğa Derneği Hasankeyf'de son durumla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar yazılı:

Çevre ve Orman Bakanlığı, Ilısu Barajı için gerekli maddi kaynağı sağlamak için Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük kredi firmasi olan Sinosure ile anlaşma sağlamaya çalışıyor.

Anlaşma sağlanması durumunda, tarihi Hasankeyf şehri ve 400 kilometrelik doğal nehir yatağı bir kez daha tehdit altına girecek.

Hasankeyf ve içinde bulunduğu Dicle Vadisi, UNESCO Doğal ve Kültürel Miras kriterlerinin 10’undan 9’unu karşılamasına rağmen, Hükümeti Hasankeyf’in UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmesi icin henüz her hangi bir başvuruda bulunmadı. Öte yandan, 1987 yılından beri UNESCO Doğal ve Kültürel Mirası listesinde bulunan ve uzaydan görülebilen tek insan yapısı olan Çin Seddi, Hasankeyf ile karşılaştırıldığında, UNESCO kriterlerinden sadece 5’ni sağlıyor.

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken yaptığı açıklamada “Eğer Çin ile anlaşma gerçekleşirse, Hasankeyf ve antik Mezopotamya’nin bir bölümü yeni bir “Çin Seddi” nedeniyle sular altında kalacak. Nasıl Çinliler kendi Dünya Miraslarını yok edecek bir projenin Türkiye şirketleri tarafından finanse edilmesine şiddetle karşı çıkarlarsa, biz de Hasankeyf gibi Çin Seddi’nden daha fazla UNESCO kriterini sağlayan doğa ve kültür mirasımızın Çin’den sağlanacak kredi nedeniyle sular altında kalmasına karşı çıkıyoruz” dedi.

Doğa Derneği Başkanı Eken, Çevre ve Orman Bakanlığı’nı, Türkiye’nin doğasını korumakla mükellefken, Türkiye’de doğaya en büyük zararı verecek olan Ilısu Barajı projesini ısrarla uygulamaya çalışmakla suçladı.

Eken, “Bakanlık bunu yaparken hukuku da dikkate almıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Çin ile imzalamaya çalıştığı anlaşmanın yasal zeminini kamuoyuna derhal açıklaması gerekiyor” dedi.

Dicle Vadisi’nde yer alan tarihi kent Hasankeyf, 10 bin yıllık geçmişi ile dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri. Bölgede inşa edilecek büyük baraj, Hasankeyf’le birlikte 83’den fazla arkeolojik alanın, Fırat kaplumbağası (Rafetus euphraticus) gibi nesli dünya ölçeğinde tehlike altındaki ve endemik türlerin de yok olmasına sebep olacak.


Sayfa Yükleniyor...