Hasankeyf'i Berlin'e taşıdılar

Dünya Bankası Emekli Uzmanı: “Ilısu Barajı Durdurulmalı!”

29.05.2009 - 08:59

Hasankeyf'i Berlin'e taşıdılar

Doğa Derneği’nin, Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin Ilısu Baraj Projesi’nden çekilmeleri ve projenin durdurulması için Berlin’de bir konferans düzenledi.


Konferansın ardından Doğa Derneği şu açıklamayı yaptı: Konferansta konuşan Dünya Bankası emekli çevre danışmanı Robert Goodland “Ilısu Barajı büyük kayıplara yol açacak” dedi.

Doğa Derneği’nin, yaptığı basın toplantısında Dünya Bankası’nın kültürel miras ve çevre konusundaki uluslararası şartlarını belirleyen emekli çevre danışmanı Robert Goodland, Almanya Avusturya ve İsviçre'nin Ilısu Barajı Projesi'nden bir an önce çekilmeleri gerektiğini belirtti.

Irak’ın Roma’daki BM temsilcisi Hasan Janabi, Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay, Doğa Derneği Başkanı Güven Eken ve Ilısu Barajı’na karşı sivil toplum örgütlerinin katıldığı toplantıda konuşan Goodland, yaptığı konuşmada “Bu tür projelerde Dünya Bankası Sosyal ve Çevre Standartları çok katıdır. Ilısu Baraj Projesi’nde şu andaki şartname Dünya Bankası standartlarına uymuyor. Ilısu Barajı ile çevre ve kültürel miras konusunda büyük zarar ve kayıp oluşacak” dedi.

Doğa Derneği’nin Kampanya Koordinatörü Erkut Ertürk de Ilısu Baraj Projesi’nin uygulanabilir bir proje olmadığını defalarca duyduklarını söyleyerek, “Her gün dünyanın dört bir yanından karşımıza projeye karşıt yeni bir argüman ve belge çıkıyor. Baraj projesinin yanlış olduğu belgelerle kanıtlanacak nitelikte. Artık yeter. Almanya, Avusturya ve İsviçre hükümetlerinin yapması gereken bir şey varsa o da projeden vazgeçmeleridir. Yok etmek yerine Hasankeyf ve Dicle Vadisi için gelecek umudu yaratmalılar” diye konuştu.

Bu akşam düzenlenecek olan Ilısu zirvesine dünyaca ünlü pop star Tarkan da katılacak. Berlin’deki Auditorium Friedrichstrasse Im Quartier 110’da saat 18:00’da düzenlenecek olan zirvede Tarkan’a, sivil toplum örgütleri ve fikir önderleri de eşlik edecek.

Zirvede Doğa Derneği ve Atlas Dergisi tarafından Hasankeyf için başlatılan uluslararası imza kampanyasına katılan binlerce kişinin imzası da Doğa Derneği Başkanı Güven Eken tarafından Almanya Bakanlıkları’nın Ilısu Baraj Projesi Koordinatörü Joachim Henkel’e sunulacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...