Hasankeyf'te son perde

Hasankeyf'te yapılması planlanan Ilısu Barajı'na kredi sağlayan konsorsiyumun Almanya, İsviçre ve Avusturyalı ortakları projeden çekildi.

Haberler 07.07.2009 - 11:41

Hasankeyf'te son perde

Almanya, Avusturya ve İsviçre; , gerekli kriterleri yerine getirmeyince kredi desteğini çekti...


Türk makamlarına henüz resmi bir bildirimde bulunulmadığı, ancak çekilmeye ilişkin bilgi verildiği öğrenildi. Üç ülke, Türkiye'nin projeye ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmediğini öne sürüyor. Türk tarafı ise bu iddiaya kriterlerin büyük bölümünü hayata geçirdiğini söyleyerek itiraz ediyor...

Hükümet barajı hayata geçirmekte kararlı. Ancak çevrecilerin tepkisi de sürüyor... NTV akşam haberlerine katılan, "Baraja hayır" kampanyası destekçilerinden Orhan Gencebay, kampanyaya devam mesajı verdi.

Hasankeyf ve Dicle Vadisi için bir kampanya başlatan Doğa Derneği ise şu açıklamayı yaptı:

Üç ülke, daha önce Aralık ayında, Türkiye’nin gerekli koşulları sağlamadığı gerekçesiyle krediyi askıya alarak Türkiye’ye 180 günlük süre tanımıştı. Bu süre 6 Temmuz 2009 itibarı ile doldu. Bu süreye kadarki bilimsel raporlar, Türkiye’nin, başta doğanın ve kültürün korunması ile ilgili kriterler olmak üzere, pek çok koşulu yerine getirmekten uzak olduğunu, bu nedenle Ilısu Barajı’nın bölgeye yarardan çok zarar getireceğini ortaya koydu. Sonuç olarak üç ülke, iki yıl önce imzaladıkları kredi anlaşmasını tek taraflı olarak feshetti.

Konu hakkında açıklama yapan Doğa Derneği Kampanya Koordinatörü Erkut Ertürk, Avrupa ülkelerinin verdiği kararın gecikmiş bir karar olduğuna dikkat çekti: “Ilısu Barajı’nı yapacak konsorsiyumun bir kez daha dağılmış olması, Ilısu projesinin baştan yanlış tasarlanmış bir fikir olduğunu bir kez daha kanıtlanıyor. Bu kadar bilimsel ve teknik veri varken, Türkiye’nin bu barajın yapımında ısrar etmesi mümkün değildir. Talebimiz, Türkiye’nin de bir an önce bu projeyi durdurmasıdır ve Hasankeyf’i UNESCO Dünya Mirası listesine dahil etmesidir.”

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken ise şöyle konuştu: “Avrupa, Tarkan, Orhan Gencebay, Orhan Pamuk, Yaşar Kemal ve Sezen Aksu gibi fikir önderlerinin ve 100 bine yakın insanın sesini duymuştur. Doğa Derneği’nin Hasankeyf’in yok edilmesine olan itirazı, Türkiye’de ve dünyada büyük destek bularak kamu vicdanını harekete geçirmiştir. Doğa Derneği, bundan sonra atılabilecek en doğru adımın, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye’nin doğa ve kültür mirasının korunması için bağımsız bir ulusal komisyon kurulması ve Hasankeyf konusunun bu komisyon tarafından çözülmesi olacağını savunmaktadır. Tüm Türkiye’yi Doğa Derneği ve Atlas Dergisi'nin ortaklaşa yürüttüğü 'Hasankeyf’e Sadakat' imza kampanyasına katılmaya çağırıyoruz. Doğa Derneği’nin kampanyası Türkiye Ilısu Barajı’ndan vazgeçene kadar sürecek.”


Sayfa Yükleniyor...