Hasdal'dan SAT Komutanlığı'na uzanan bir subayın hikayesi

Ergenekon, Balyoz ve Poyrazköy davalarında çok sayıda subay hapis yattı. Bu askerlerden biri hala yargılanmasına rağmen serbest kaldıktan sonra komutan olarak atandı. SAT komandosuydu, terör örgütü üyeliğiyle suçlandı. Delillerin sahte olduğu iddia edildi ama yedi buçuk ay hapis yattı. Poyrazköy sanığı Deniz Yarbay Mustafa Turhan Ecevit terfi aldı, SAT Komutanlığı'na atandı.

NTV Haber 21.08.2015 - 19:56

Hasdal'dan SAT Komutanlığı'na uzanan bir subayın hikayesi

Sualtı Taarruz Komandoları, SAT'ların artık yeni bir komutanı var: Yarbay Mustafa Turhan Ecevit.

Mustafa Turhan Ecevit, Poyrazköy Davası'nda tutuklandı, terör örgütü üyeliğiyle suçlandı, hakkında ömür boyu hapis cezası istendi. HASDAL Cezaevinde yaklaşık yedi buçuk ay hapis yattı. Ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.

Yarbay Mustafa Turhan Ecevit’in devir teslim töreninden bir kare
Yarbay Mustafa Turhan Ecevit’in devir teslim töreninden bir kare

Kıdemli Deniz Yarbay Mustafa Turhan Ecevit görevinin başına, SAT Komandoları'nın yanına döndü ve çarşamba günü Sualtı Taarruz Komutanlığı'nın İstanbul Keçilik'teki üssünde önemli bir olay yaşandı. Albay Ercüment Mertbir görevini yeni komutan Ecevit'e devretti.

Törende Balyoz, Ergenekon davalarından 3 buçuk yıl hapis yatan, 1996'da Kardak kayalıklarına çıkan SAT TİMİ’nin komutanı Albay Ali Türkşen ile emekli Binbaşı Levent Bektaş da yer aldı.

Yarbay Mustafa Turhan Ecevit tutuksuz yargılandığı için albaylığa terfi edemedi. 11 Eylül'de poyrazköy davası'nda yeni duruşma yapılacak.

Sayfa Yükleniyor...