Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kamu hastanelerinin depreme dayanıklılık ve konfor açısından dönüşümünün 4 yıl içinde tamamlanmasının planlandığını açıkladı.

Bakanı Akdağ, yargı kararı doğrultusunda TBMM'ye kamu-özel ortaklığıyla inşa edilmesi planlanan hastanelerle ilgili yasa tasarısı sevk edildiğini söyledi.

Danıştay'ın, ilgili düzenlemede detayların Bakanlar Kuruluna bırakılmasını Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü anımsatan Akdağ, ''Danıştay 'bunun detaylarını da kanun haline getirin' anlamına gelecek bir karar almıştı. Biz de bu karar çerçevesinde yasa yapıyoruz. Aslında yaptığımız yasa, genel çerçevesiyle bir önceki yasanın ve o yasaya dayalı Bakanlar Kurulu kararlarının çok benzeri'' diye konuştu.

7 MİLYON METREKARE KAPALI ALAN
Yeni projelerle ilgili de bilgi veren Akdağ, kendi dönemlerinde yaklaşık 7 milyon metrekare sağlık binası, kapalı alan inşa ettiklerini söyledi.

Kendilerinden önceki hükümetler döneminde yapılan kapalı alanın 7 milyon metrekare olduğunu ifade eden Akdağ, ''Bir o kadarını biz şimdi yapmışız'' dedi.

Akdağ, maliyet konusunda hesaplı davrandıklarını da kaydetti:

''Şimdi bu şekilde biz Türkiye'deki her 100 yatağın 35'ini banyolu, tuvaletli hale getirebildik. Göreve geldiğimizde bu yüzde 6'ydı. Deprem konusu da böyle. Geldiğimizde depremle ilgili bina güvenilirliği yoktu. Şimdi binaların yüzde 35'i en son deprem yönetmeliği itibarıyla tamamlanıp bitmiş oldu. TOKİ, il özel idareleriyle yürüttüğümüz çok inşaat da var. Kamu-özel ortaklığıyla yapacağımız binaları ve kampüsleri de eklersek 2016 sonuna kadar deprem ve diğer güvenlikler, hastaların rahatı, konforu açısından Türkiye'deki hastanelerin altyapısını tamamlamış olacağız.''

KAMU-ÖZEL ORTAKLIK
Kamu-özel ortaklığı ile 40 binin üzerinde yeni yatak için çalıştıklarını açıklayan Akdağ, ''2013-2015 yılları arasında büyük ölçüde bunları tamamlamış olacağız. Bir kısmı 2016'ya da sarkabilir'' diye konuştu.

Projelerin devam ettiğini ifade eden Akdağ, 6'sının ihalesinin bittiğini, 12'sinin ihalesinin bitmek üzere, bir kısmının da Yüksek Planlama Kurulu'nda olduğunu söyledi.

Akdağ, ''Oradan gelecek sonuçlara göre işleri yapacağız, hızlı biçimde yolumuza devam ediyoruz'' dedi.

ÇAPA'YA İLK KAZMA VURULDU
Kentsel dönüşüm çalışmaları, Fatih'te İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nde 5 Kasım'da resmen başladı. Yıllardır Çocuk Polikliniği olarak hizmet veren binada ilk kazma vuruldu.

240 yataklı binanın geçtiğimiz yıl hasarlı olduğu tespit edilmiş ve binada çökme meydana gelmişti. Binanın tamamen yıkılıp, yapılması planlanıyor.

Çapa ve Cerrahpaşa hastaneleri, 3 milyon liralık bedelle dönüşecek.