Yasaklı 6 köpek ırkı için son 3 gün

Yasaklı köpek ırklarının kayıt altına alınması ve kısırlaştırılması için verilen süre 14 Ocak'ta sona eriyor. Kanuna aykırı davrananlara verilecek ceza 15 bin liradan başlıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.01.2022 - 14:04 | Son Güncelleme : 11.01.2022 - 16:17

Yasaklı 6 köpek ırkı için son 3 gün

Yasaklı köpek ırklarının kayıt altına alınması için verilen süre doluyor. 

Yasaklı türler olarak belirlenen Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully köpek ırklarının kısırlaştırılarak 14 Ocak'a kadar kayıt altına alınması gerekiyor.

Hayvanları Koruma Kanunu'na göre bu tarihten sonra söz konusu türleri üreten, sergileyen, takas eden, satışını yapanlara verilen ceza 2022 yılında 14 bin 982 TL'ye yükseldi.

Yasaya aykırı hareket edenlerin hayvanlarına el konularak belediyelere ait bakımevlerine götürülecek.

Ayrıca yasaklı ırkların, aynı tarihe kadar sahiplerince belediyelerin hayvan bakımevlerinde veya özel veteriner kliniklerinde kısırlaştırılması zorunlu tutuldu.

Bu hayvanlar kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacak, halkın yoğun bulunduğu yerlere ve çocuk parklarına sokulamayacak.

Sahipleri, bakamamaları halinde bu ırktan hayvanları belediyeye ait en yakın bakımevine bırakabilecek. Hayvan bakımevleri, yeni kanundaki değişiklik kapsamında, teslim edilen hayvanları kabul etmek zorunda olacak.

SOKAĞA TERK ETME CEZASI

Söz konusu bu hayvanlara ait hiçbir işlem yapmadan sokağa terk eden sahipleri hakkında 40 bin 860 lira idari para cezası uygulanacak.

HATAY'DA ÜCRETSİZ KISIRLAŞTIRMA

Yasaklı ırk köpeklere sahip olanlar da cezadan kaçmak için hayvanlarını ormanlık alanlara terk etmeye başladı. Hatay Büyükşehir Belediyesi de bu durumun önüne geçebilmek için harekete geçti. Yapılan açıklamada, hayvanların sokağa ya da barınaklara terk edilmesinin önüne geçmek için 14 Ocak'a kadar ücretsiz kısırlaştırma yapılacağı duyuruldu.

Sayfa Yükleniyor...