Hatay’ın kuşları tehdit altında

Sahip olduğu zengin biyoçeşitlilik ile dünyanın önemli alanlarından biri olan Hatay’da saka kuşları kaçakçılık tehditi altında.

04.10.2013 - 16:50

Hatay’ın kuşları tehdit altında

Dilek kuşu olarak bilinen Saka kuşlarının avlanması ve ticaretinin yapılması yasak olmasına rağmen bölgenin siyasi durumu ve cezai yaptırımların uygulanmasına ilişkin sorunlar yüzünden Hatay’ın Suriye sınırına bakan köylerinde yakalanan kuşlar, Kilis’te 50-60 dolar arası fiyatlarla satılıyor.

Aynı sorun Nizip ve Karkamış bölgelerinde de yaşanıyor. Sakaların tercih edilmesinde güzel görünümleri ve ses renginin yanı sıra kanaryaya göre doğal ortamları dışında yaşamaya daha dayanıklı olmaları da etkili oluyor.

BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN! BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

Merkez Av Komisyonu Kararları başta olmak üzere ulusal mevzuatımız ve Bern Sözleşmesi gibi taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler uyarınca Saka türünün avlanması, bulundurulması ve nakledilmesi suç teşkil ediyor. Ancak sadece saka kuşu değil başta atmaca ve doğan olmak üzere bir çok yırtıcı kuş da Ortadoğu ülkelerine satılmak üzere kaçak olarak yakalanıyor.

Doğa Derneği Hatay Bölge Sorumlusu Abdullah Öğünç yaptığı açıklamada “Yasadışı avcılık yapan kişilerin bir çoğu bölge halkı tarafından biliniyor. Bu bilgiler hem Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na hem de kolluk kuvvetlerine iletildi. Hatay Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü sorunun büyüklüğüne oranla kısıtlı ekip ve ekipmana rağmen yasadışı avcılık ile elinden geldiğince özverili bir şekilde mücadele ediyor. Türün bölgede barınan yabani popülasyonuna büyük zarar verdiği görülen bu kaçakçılığın bir an önce durdurulması mevcut ekip ve ekipmanın artırılması ile bölge halkı ve resmi kurumlar arasında etkin bir işbirliğine bağlı.” dedi.

BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN! BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...