Hatip Dicle için iptal sinyali

YSK, Hatip Dicle’den savunma istediği ara kararında, Dicle’nin mazbatasının iptaline ve yerine AK Parti’li Oya Eronat’ın seçilmiş sayılmasına karar vereceğine ilişkin sinyaller verdi.

Haberler 15.06.2011 - 10:48

Kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle milletvekilliği tartışılan Hatip Dicle’nin durumuyla ilgili YSK’nın vereceği karar merakla bekleniyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Hatip Dicle’nin aldığı hapis cezası nedeniyle savunmasını göndermesi için aldığı ara kararda, Dicle’nin vekilliğini iptal ederek, yerine AKP listesinde 6. sırada bulunan Oya Eronat’ın seçilmiş sayılmasına karar vereceği konusunda güçlü işaretler olduğu ortaya çıktı.

YSK, seçime iki gün kala, savcılıktan gelen yazı üzerine Dicle’nin “PKK propagandası yapmak” suçundan aldığı 1 yıl 8 ay hapis cezasının seçilme yeterliğini etkileyip etkilemediği konusunda Dicle’den savunma istenmesine ilişkin ara karar aldığını açıklamıştı. Ancak bu ara kararda, sadece Dicle’den savunma istenmesinin değil, aynı zamanda Dicle’nin milletvekili seçilme yeterliğine sahip olmadığına karar verilirse ne yapılacağına ilişkin de bir kararın olduğu anlaşıldı.

YSK’nın atıf yaptığı 130. maddede seçilme yeterliğine sahip olmadığı halde seçilen bir adaya verilen mazbatanın iptali için, mazbatanın verilmesinden sonra 3 gün içinde YSK’ya itiraz edilebileceği belirtiliyor. 39. maddede ise “illerde milletvekillerinden birinin tutanağının (mazbatasının) iptaline karar verildiği takdirde, tutanağı iptal olunan milletvekilinin yerine, sıradaki adaya tutanak (mazbata) verileceği” hükme bağlanıyor. Yani YSK kararına göre, Dicle’nin vekilliği iptal edilmesi ve yerine sıradaki AKP’nin 6. sıra adayı Oya Eronat’ın vekil olması güçlü olasılık olarak ortaya çıkıyor.

Oya Eronat, Diyarbakır’da üç yıl önce dershanenin önünde PKK’nın bombalı saldırısında hayatını kaybeden lise öğrencisi Eren Şahin’in annesi. İnşaat Mühendisi Eronat, "Oğlumun ardından çok büyük acılar yaşadım. Teröre karşı, annelerin yaşadığı acıyı her yerde anlatacağım" diyerek seçmenlerinden oy istemişti.

Vatan Gazetesi’nin haberine göre YSK’nın 10 Haziran tarihli, 941 sayılı ara kararında yer alan tespitler ve kararlar şöyle:

1- ALDIĞI MAHKUMİYET SEÇİLMEYE ENGEL: Kararda, Dicle’nin aldığı mahkumiyet “Anayasa’nın 79 ve Milletvekili Seçim Kanunu’nun 11. maddesinde belirtilen milletvekili seçilmeye engel mahkumiyetler arasında sayılan, 1 yıldan fazla hapis cezasına ilişkin mahkumiyet” olarak nitelendi.

2- OY PUSULASI YENİDEN BASTIRILAMAZ: Kararda, “Kesinleşmiş aday listeleri üzerinde oy verme günü saat 17.00’ye kadar herhangi bir değişiklik yapılması ve oy pusulasının yeniden bastırılmasına olanak bulunmadığı” belirtildi.

3- SEÇİMDEN SONRA BAKILACAK: YSK, “Bu hususla ilgili olarak ancak seçimi takiben 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkında Kanunun 130. maddesi ile 2839 sayılı kanunun 39. maddesi uyarınca işlem yapılabilmesinin mümkün olduğu”na karar verdi.

YSK kararındaki şu bilgiler soru işaretine neden oldu:

18 Şubat 2009: Dicle’nin 2007’de yaptığı açıklama nedeni ile 1 yıl 8 ay hapsine karar verildi.

22 Mart 2011: Yargıtay kararı onayladı.

14 Nisan 2011: Yargıtay Başsavcılığı dosyayı “mahaline” gönderilmesi için Ankara Başsavcılığı’na havale etti. Ancak Dicle’nin avukatlarının Yargıtay Başsavcılığı’na itiraz yoluna gitmesi için başvuru yapmaları üzerine dosya gönderilmedi.

2 Mayıs 2011: Başsavcılık itirazı reddedetti.

2 Haziran 2011: Dosya tam bir aylık yolculuktan sonra Yargıtay Başsavcılığı’ndan, Ankara Başsavcılığı’na, oradan da 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geldi.

3 Haziran 2011: Savcılık, Diyarbakır Cezaevi’ndeki Dicle’nin infazını başlattı.

9 Haziran 2011: Bazı gazetelerde mahkumiyet kararının onandığı ve Ankara Başsavcılığı’nın bu kararı YSK’ya ilettiği yönünde haberler yer aldı. Ancak mahkumiyet kararı, haberlerin çıktığı gün YSK’ya gönderildi.

10 Haziran 2011: YSK, Dicle hakkındaki mahkumiyetin oy pusulasının iptali sonucunu doğurmayacağı, ancak seçimden sonra mazbatasının iptal edilme olasılığı olduğunu hüküm altına alan kararı verdi. Aynı kararla, Dicle’den savunması da istendi.

Sayfa Yükleniyor...