Hava durumu: Müjde, beklenen yağışlar geliyor (Bugün hava nasıl olacak?)

Hava durumu için aktarılan son dakika haberine göre yarın İstanbul'da daha kuvvetli olmak üzere Marmara Bölgesi'nde yağmur var. NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, ''Bu görülecek yağışlarla birlikte Marmara en az 80 kg yağış olabilir. 80 kg çok iyi bir yağış'' dedi. Mayıs ayı ortalamasında seyreden sıcaklıkların ayın 13'ünden sonra Balkanlar'dan gelen soğuk hava ile düşmesi bekleniyor. Bu soğuk hava İç Anadolu Bölgesi'ne kar getirebilir. Pazar ve pazartesi ülke genelinde yoğun toz taşınması görülebilir. Bu taşınımla birlikte yağışlar çamur şeklinde düşebilir.

ntv.com.tr 08.01.2021 - 12:24 | Son Güncelleme : 08.01.2021 - 13:10

Hava durumu: Müjde, beklenen yağışlar geliyor (Bugün hava nasıl olacak?)

Hava durumu için son dakika haberi... 

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, beklenen hava olaylarına ilişkin son durumu anlattı.

Cumartesi, pazar ve salı günleri İstanbul'da yağış bekleniyor. Özellikle yarınki yağışların gök gürültülü-kuvvetli olması beklenirken bu yağışlar Marmara Bölgesi'nin tamamında görülecek.

Kuvvetli yağışların etkisi ile Marmara'da yer yer su baskını riski bulunuyor. 

''80 KG YAĞIŞ DÜŞECEK''

Trakya ve Çanakkale'de de yağışların görüleceğini belirten Dilek Çalışkan, ''Yağışlarla birlikte Marmara en az 80 kg yağış olabilir. 80 kg çok iyi bir yağış'' dedi.

Akdeniz'in Adana bölümü ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yağışsız günler devam ediyor. Çalışkan, haftalardır kuraklıkla mücadele eden Adana için beklenen yağışların ayın 14'ünden sonra geleceğini söyledi. 

Hafta sonu Karadeniz ve Ege Bölgesi'nde de yağış bekleniyor. Yağışlar, sıcaklıkları bir miktar düşürecek. 

Ancak beklenen yağışlarla birlikte lodosun da etkili olması bekleniyor.

Lodosun etkisiyle hissedilen sıcaklıkların artacağını söyleyen Çalışkan, ''Sıcaklıklar ayın 13'üne kadar ortalamaların üzerinde seyredecek. Özellikle pazartesi ve salı günü batıdaki kentlerimizde 25 dereceleri görebiliriz. Bu koşullarla İç Anadolu sıcaklık rekoru bile kırabilir'' açıklamasını yaptı. 

UMUT AYIN 13'ÜNDEN SONRAYA KALDI

Ancak, ayın 13 'ünden sonra Balkanlar'dan ülkeye, İstanbul üzerinden soğuk hava gireceğini belirten Çalışkan, ''Bu soğuk hava İç Anadolu Bölgesi'nde belirli bölgelere kar getirebilir'' dedi. 

Çalışkan, soğuk havanın en az 1 hafta Türkiye'de kalacağını söyledi.    

ÇAMUR YAĞABİLİR

Lodosun beraberinde çöl tozu da taşıması bekleniyor. Özellikle pazar ve pazartesi ülke genelinde yoğun toz taşınması görülebilir. Bu taşınımla birlikte yağışlar çamur şeklinde düşebilir. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 5 günlük hava tahmini haritası Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 5 günlük hava tahmini haritası

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

İstanbul sert lodosla 19 dereceye çıkıyor.

İzmir ve Bursa da kuvvetli lodosla 20 dereceyi bulacak.

Ankara puslu, 15, Antalya yerel yağmurlu, 19 derece.

Çanakkale 19, Sakarya 24 dereceyi bulacak. Hafta sonu kuvvetli sağanaklarla sıcaklıklar 5-7 derece azalıyor.

İç Anadolu'da sabah pus ve ayaz etkili, öğle ise Konya 15, Sivas 12 derece. Cumartesi Eskişehir, Konya tarafına yağmur geliyor.

Ege'de Ayvalık, Çeşme, Bodrum boyunca kıyılarda lodos kuvvetli. Çölden estiğinden hava ılık hissediliyor. Bodrum 20, Aydın 18, Denizli 14 derece.

Adana 22, Diyarbakır 15, Şanlıurfa 17 derece.

Karadeniz parçalı bulutlu ve lodosla yine ılık, Bolu 13, Samsun ve Trabzon 18 derece. 

Doğu Anadolu'da pus ve don hafta sonu da etkisini sürdürecek, Erzurum öğle 2, Malatya 3, gece ise Kars -15 derecelerde. 

VİDEO: HAVA SICAKLIKLARI 25 DERECEYE YAKLAŞACAK  

Sayfa Yükleniyor...