Hava kirliliği kısırlık yapıyor

Hava kirliliği erkeklerde kısırlık yapıyor, hamile kadınlarda ise erken doğum riskini arttırıyor.

02.02.2010 - 09:30

Hava kirliliği kısırlık yapıyor

Bilim adamı Jorge Hallak, 748 erkek üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırmaya katılanlar otoyol üzerinde yaşıyordu ve buradaki havayı soluyorlardı. Araştırmanın sonucuna göre hava kirliliği yüksek olan bölgelerde yaşayanların kanlarında daha fazla serbest radikal vardı. Bu da onların sperm kalitesini etkiliyordu. Hatta bir kısım erkekte bu durum kısırlığa neden oluyordu.

Araştırmaya katılan 748 erkekten 500'ünde üreme sorunu yaşandı. Araştırmanın ardından yayınlanan rapora göre dünya üzerindeki erkeklerin yüzde onbeşi kısırlık sorunu yaşıyor. Kısırlığa hava kirliliğinin yanısıra, stres, sigara, obezite, hareketsiz bir yaşam da neden olabiliyor.

Faculdade de Medicana'dan araştırmacılar ise hava kirliliğinin yüksek olduğu Rio De Janeiro'da bir araştırma yaptılar. Araştırma Ocak 2003'den Aralık 2006'ya kadar sürdü. Araştırmada hava kirliliğinin doğumlar üzerindeki etkisine bakıldı. Hastanede doğan bebeklerin yüzde dokuzunun ideal doğum kilosunun altında oldukları gözlendi. Doğan bebeklerin yüzde yedisi ise erken dünyaya geldi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...