Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Esenboğa'ya indirilen Suriye uçağıyla ilgili incelemenin devam ettiğini belirterek, ''Türk hava sahasının barış amacıyla değil, savaş amacıyla kullanılmasına Türkiye Cumhuriyeti göz yumamaz, izin veremez'' dedi.

Yıldırım, bir gazetecinin Esenboğa Havalimanı'na indirilerek arama yapılan Suriye uçağıyla ilgili sorusu üzerine Bakan Yıldırım, uçağın kargo bölümünde bulunarak el konulan malzemeyle ilgili incelemenin devam ettiğini anımsattı.

Yıldırım, uçağın sivil amaçlı uçuş dışında bir kargosu olduğu kanaati dolasıyla böyle bir tasarrufta bulunulduğunu belirterek şöyle konuştu:

''Uçak, kargosuna alıkonduktan sonra yolcularıyla beraber yollandı. Sivil havacılık kuralları, gerek bizim ulusal mevzuatımız gerekse uluslar arası kurallar, sivil uçuşlar için kullanılan yolcu uçaklarının hiçbir surette askeri malzeme taşıyamacağı, öyle taşıma yapacaksa gerekli izinlerin zamanında ikmal edilmesi hükmüne amirdir. Bu hususlar ortada iken, Türk hava sahasının barış amacıyla değil, savaş amacıyla kullanılmasına Türkiye Cumhuriyeti izin vermez, göz yumamaz'' diye konuştu.