Hava sıcaklıkları rekor kıracak: 90 yılın en sıcak eylül ayı

Türkiye en uzun soluklu sıcak hava dalgasını yaşıyor. Beş gündür artan sıcaklıkların yarın rekor kırması bekleniyor. NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, ''90 yıldır yaşadığımız en sıcak eylül ayını yaşıyoruz. Hiç bu kadar sıcak bir eylüle giriş yapmamıştık'' dedi. Yarın Ankara, Diyarbakır, Kayseri ve Gaziantep'te rekor sıcaklıklar bekleniyor. Cumartesiden itibaren sıcaklıkların 7 derece düşmesi bekleniyor.

ntv.com.tr 02.09.2020 - 15:23

Hava sıcaklıkları rekor kıracak: 90 yılın en sıcak eylül ayı

Cezayir ve Libya çölleri üzerinden gelerek Türkiye'yi etkisi altına alan sıcak hava dalgası etkisini artırmaya devam ediyor.

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, 5 gündür etkili olan çöl sıcaklıklarına ilişkin bilgi verdi. 

Dilek Çalışkan, haziran ayından beri en sıcak günlerin yaşandığını belirterek, ''90 yıldır yaşadığımız en sıcak eylül ayını yaşıyoruz. Hiç bu kadar sıcak bir eylüle giriş yapmamıştık'' dedi. 

Çalışkan, ''Özellikle yarın birçok kentte eylül ayı için sıcaklık rekoru kırılması bekleniyor'' diyerek ani sıcaklık artışına karşı uyarıda bulundu. 

Ankara'da hava sıcaklığının yarın 38 derece ile rekor kırması bekleniyor. Ankara, Bolu, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır gibi kentlerde de rekor sıcaklık yaşanacak.

41 YILIN REKORU KIRILACAK

Çalışkan, ''Diyarbakır en son 1979 Eylül'ünde 42 dereceye çıkmış. Yarın da 42 bekliyoruz'' dedi. 

Bu yılın en uzun soluklu sıcak hava dalgasının görüleceğini belirten Çalışkan, orman yangını tehlikesine dikkat çekti. Çalışkan, "Her yer kuru. En küçük bir kıvılcım bile riskli. Mangal yakmayalım"' uyarısında bulundu.  

CUMA VE CUMARTESİ GÜNÜNE DİKKAT!

Yurt genelinde özellikle hafta başında etkisini göstermeye başlayan sıcak hava, cuma ve cumartesi İstanbul ve Karadeniz'de etkisini kısa süreliğine kaybedecek.   

7 DERECE BİRDEN DÜŞECEK

Beklenen sıcaklık düşüşüne ilişkin olarak ''İstanbul ve Karadeniz Bölgesi'nde cuma ve cumartesi günü 7 derecelik bir düşüş yaşayacak'' diyen Dilek Çalışkan hemen ardından sıcaklıkların yeniden artacağını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...