Greenpeace eylemcisinin amacı Türkiye'nin küresel ısınmaya neden olan karbon salımlarını azaltmak için harekete geçmesi....

Greenpeace Akdeniz bu konuda şu açıklamaya yer verdi:
Greenpeace Akdeniz, İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker “Türkiye Ek-1 ülkeleri arasında en hızlı karbon salımı artış oranına sahip ülke. Elbette enerji politikasının %84'ünü fosil yakıtlar üzerine kurulu olduğunu düşündüğümüzde bu hiç de şaşırtıcı değil.” dedi ve ekledi “Ancak planlanan 47 yeni kömürlü termik santral projesi, maalesef hükümetin Kopenhag’da çözüme yönelik arayışlar içerisinde olmayacağının sinyallerini veriyor.”
Greenpeace katılımcı ülkelere, eğer mevcut metin üzerinde anlaşma sağlanırsa küresel sıcaklık artışının 3°C'ye ulaşacağı uyarısında bulunuyor. Bu yüzyılın sonuna kadar 3°’lik bir artış felaket düzeyinde etkilere sebep olabilir. Konu hakkında yazılmış son raporlar, Doğu Avrupa ve Türkiye’nin iklim değişikliğinden, beklenenden çok daha şiddetli şekilde etkileneceğini gösteriyor.

Greenpeace Akdeniz, kömürün insanlar ve çevre üzerindeki asıl etkilerini göstererek gerçek maliyetlerine ışık tutan “Kömürün Gerçek Maliyeti Raporu”nu yayınladı.
Kömürlü termik santral kaynaklı zehirli kimyasalların sağlık ve çevreye olan tehlikeli etkilerinin yanında, bu santraller yıllık 11 milyar ton CO2 salımı ile iklim değişikliğinin de başlıca sorumlusudur. Halihazırda her yıl 150,000 insan iklim değişikliği sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Eğer Türkiye planlanan 47 kömürlü termik santrali hayata geçirirse karbon salımlarını birkaç yıl içerisinde yarı yarıya artıracak ve iklim sorumsuzu ülkeler arasında yerini sağlamlaştıracaktır.

Diker “Kömür endüstrisi iklim değişikliğinin başlıca nedeni olduğu halde hiç bir sorumluluk kabul etmezken dünyamız kömürün asıl maliyetini fazlasıyla ödüyor. Eğer hükümet sorumluluktan kaçmaya devam ederse yeni nesiller çok daha fazlasını ödemek zorunda kalacak” dedi ve ekledi “Hükümetin iklim ve gelecek nesiller için duyarlılık sahibi olduğunu gösterebilmesinin tek yolu ise Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kopenhag’daki İklim Zirvesi’nin katılımcılarından biri olarak, gerçek bir İklim Antlaşması için çalışmasıdır.”
Greenpeace Enerji [D]evrimi Senaryosu ile kömürsüz bir geleceğin mümkün olduğunu gösteriyor. Fosil yakıt kaynaklı karbon salımlarımızı, yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği ile 2050 yılına kadar %50 oranında azaltabiliriz. Teknik olarak günümüz enerji ihtiyacının 6 katı yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanabilir.
Çözüm Rüzgar ve Güneşte!