Hayat 1 dakika durdu

Atatürk'ün öldüğü saat 09.05'te, sirenler çaldı ve Türkiye'nin dört bir yanında hayat 1 dakikalığına durdu.

Anadolu Ajansı 10.11.2013 - 10:26

Hayat 1 dakika durdu

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 75. yılında Anıtkabir'de düzenlenen devlet töreniyle anıldı.


Anıtkabir'deki tören, saat 08.55'de devlet erkanının Aslanlı Yol'da yürüyüşü ile başladı.
      
Cumhurbaşkanı Gül başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Ali Babacan, Yüksek Yargı Temsilcileri, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı.
     
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ay yıldızlı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye koydu. Atatürk'ün 75 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05'de ''ti'' sesi ve sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Bu sırada gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi.
     
Cumhurbaşkanı Gül ve protokolde yer alan devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.
     
Gül, burada Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:
     
''Aziz Atatürk, ebediyete intikalinizin 75. yıl dönümünde sizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Türkiye milletimizin büyüklüğüne yakışır bir şekilde ilerlemesini sürdürmektedir. Bugün her alanda güçlenen, başarıları dikkatle izlenen ve dünyada saygınlık kazanan bir Türkiye'ye ulaşmanın kıvancını duyuyoruz. Türkiye'nin geldiği demokratik, siyasi ve ekonomik seviye gösterdiğiniz hedeflere her geçen daha da yaklaştığımızın işaretidir. Türkiye bu öz güvenle daima yükselecek Cumhuriyetimizin kazanımlarından, dayandığı esas ve değerlerden güç alarak ilelebet payidar kalacaktır. Türk milleti olarak size şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun."

VATANDAŞLARIN AKININA UĞRADI
Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu oda, sabah saatlerinden itibaren 7'den 70'e vatandaşların akınına uğradı. Vatandaşlar ve öğrenciler, sarayın girişinde verilen beyaz ve kırmızı renkteki karanfilleri, Atatürk'ün yatağına ve çevresine bıraktı.
      
Bu sırada bazı vatandaşların gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Ziyaretçiler arasında, gaziler de yer aldı.
      
Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu oda, törenin ardından tekrar vatandaşların ziyaretine açıldı.
      
Bu arada Türk Silahlı Kuvvetlerine ait F 496 numaralı Gökova Fırkateyni'nin de Dolmabahçe Sarayı önünde açığa demirlediği görüldü.
      
Öte yandan bazı vatandaşların Türk Bayrağı astıkları tekneleriyle Dolmabahçe önlerinde tur atmaları da dikkati çekti.

ATA'YA ÖZLEM KORTEJİ
İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) üyeleri, 75 klasik otomobil ve motosikletle Boğaziçi Köprüsü'nde "Ata'ya Özlem" korteji oluşturdu.
     
Önemli günlerde klasik otomobil kortejleri oluşturan İKOD üyeleri, Atatürk'ün vefatının 75. yılı dolayısıyla Zincirlikuyu'da bir araya geldi. Klakson çalarak köprünün Asya-Avrupa güzergahında ilerleyen sürücüler, 09.05'te araçlarını durdurarak, saygı duruşunda bulundu.
     
"Ata'ya özlem" temasıyla düzenlenen etkinlikle ilgili AA muhabirine açıklama yapan İKOD Başkanı Serkan Okay, Atatürk'ün ölümünün 75. yılı dolayısıyla bu korteji oluşturduklarını anlatarak, "Atatürk ilke ve inkılaplarını yaşatmak adına bir mücadele örneği. İKOD, ulusal bayramlarda bunun mücadelesini veriyor. Bu mücadelemiz devam edecek" ifadelerini kullandı.
     
Otomobil ve motosikletleriyle köprüden geçen İKOD üyeleri, daha sonra dağıldı.

Büyük Önder Atatürk'ün ölüm yıldönümünde Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde saatler 09.05'i gösterdiğinde, yerli ve yabancı turistler, polisler ve çalışanlar 2 dakika boyunca saygı duruşunda bulundu. Havalimanında bekleyen yerli ve yabancı yolculardan bazıları bu anı ölümsüzleştirmek için fotoğraf makineleri ve cep telefonlarıyla görüntü aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...