“Hayat Haritası” olarak adlandırılan proje, Google Haritalar programına benzeyen bir yazılım. Hayat Hartisı, dünyada yaşadığı bilinen tüm bitki ve hayvan türlerinin harita üzerindeki yerini ve biyologlar tarafından belirlenmiş olan yaşam alanlarını gösterecek. Ayrıca, harita üzerinde belli bir bölgeyi seçerek, bu bölgede yaşayan tüm canlı türlerini de görebileceksiniz.

Projede görev alan biyo-çeşitlilik uzmanı Robert Guralnick, “Dünyanın en inanılmaz alan kılavuzuna sahip olduğunuzu düşünün. Ulusal parklara gittiğiniz veya doğada keşfe çıktığınız zaman, parmaklarınızın ucunda mümkün olan en iyi alan kılavuzu bulunacak” dedi.

Colorado eyaletindeki balık türleri.
Colorado eyaletindeki balık türleri.

Başını Yale Üniversitesi’nden Walter Jetz’in çektiği proje ekibi, Hayat Ağacı programının demosunu mappinglife.org sitesine koyarak internet kullanıcılarına sundu. Demo yazılım, şu an sadece 25 bin tür içeriyor. Yazılımın tamamlanmış hali ise bir milyondan fazla bitki ve hayvan türü hakkında bilgi bulunduracak.

Proje ekibi, büyük bir çaba gerektiren çalışmalarının amacını şu ifadelerle açıkladı: “İnterette, kamuya açık olarak, tespit edilmiş tüm bitki ve hayvanın dağılımsal bilgi kapsamına girmesini istiyoruz. Kullanıcıların geri bildirimi ve dinamik biyo-çeşitlilik analizleriyle, yazılım sürekli güncellenecek.”

İngiltere'deki çinördekleri (Aix galericulata).
İngiltere'deki çinördekleri (Aix galericulata).