Altın Küre’de üç adaylık alan ve Oscar’ın da favorileri arasında sayılan ‘Precious: Based on the Novel Push by Sapphire’ sadece konusuyla bile yılın en dikkat çekici filmlerinden biri olmaya adaydı ama film, Cannes ve Sundance gibi festivallerde gösterildikten sonra da iyi eleştiriler aldı ve 2009’un iz bırakan yapımlarından biri olmayı başardı.

Daha önce ‘The Woodsman’ ve ‘Kesişen Yollar’ gibi sert ve gerçekçi filmlerin yapımcılığını üstlenen Lee Daniels’ın yönettiği ‘Precious’, Ramona Lofton’ın ‘Push’ adlı kitabından uyarlandı.

Okuma yazmayı öğrenemeyen, evde okulda her yerde aşağılanan, 16 yaşındaki ‘Pecious’, Harlem’de büyüyen siyah, genç bir kızdır. Yaşadığı hayat ile yaşıtlarından hatta çevresindeki herkesten o kadar uzaktır ki, sorunlarını anlatacağı onu anlayacak kimsesi yoktur.

ÖZ BABASINDAN İKİNCİ KEZ HAMİLE...
Precious, öz babasından ikinci kez hamiledir. İlk çocuğu Down sendromludur. Herkesin nefret ettiği, aşağıladığı genç bir kızdır. Yeme içme dışında vaktini güzel ve alımlı bir kız olduğu hayalleriyle geçirir. Ve bu hayalleri dışında hayatı zor ve ıstırap vericidir.

500 kişi arasından seçilen Gabourey Sidibe’ın Precious’u canlandırdığı filmde Mo'Nique, Paula Patton, Mariah Carey, Sherri Shepherd ve Lenny Kravitz de rol alıyor.

Oprah Winfrey’in de destek olduğu ve yapımında yer aldığı ‘Precious: Based on the Novel Push by Sapphire’ gösterildiği festivallerden ödülle döndü ve şimdi de özellikle oyunculuk dallarında Oscar ödülü kazanması bekleniyor.

‘Precious: Based on the Novel Push by Sapphire’in Türkiye’de gösterim tarihi henüz belli değil.