"Hayata Dönüş"te beraat talebi

"Hayata Dönüş” operasyonu ile ilgili de davada savcı, zamanaşımı süresi dolduğu gerekçesiyle sanıklar hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Anadolu Ajansı 11.06.2015 - 17:44

"Hayata Dönüş"te beraat talebi

Anadolu Adalet Sarayı 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, başka suçtan tutuklu Tülin Solhan ile sanık avukatları katıldı.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Öztürk, sanıklara "cezaevi idaresine silahlı ayaklanma", "6136 sayılı yasaya muhalefet", "patlayıcı madde bulundurmak" ve "kasten yaralama" suçlarından dava açılmış ise de üzerlerine atılı suçların dava zaman aşımı sürelerinin dolduğu gerekçesiyle bu suçlar yönünden 297 sanık hakkında "düşürülme" kararı verilmesini talep etti.

Bu sanıklar hakkında "faili gayri muayyen şekilde adam öldürmek ve bu suça iştirak"ten de cezalandırılmaları istemiyle dava açıldığını hatırlatan Öztürk, toplanan delillere göre sanıkların üzerlerine atılı bu suçu işlediklerine dair mahkumiyetlerine yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesini istedi.

Savcı Öztürk, 31 sanık hakkında açılan kamu davalarının, yargılama aşamasında hayatını kaybettikleri gerekçesiyle düşürülmesini, 71 sanık hakkındaki kamu davasının ise çıkartılan yakalama emirlerinin infaz edilemediği ve savunmalarının alınamadığı gerekçesiyle ayrı esas üzerinden yürütülmesini talep etti.

Sayfa Yükleniyor...