'Hayatımda sabit kalan tek şey müzik'

Cabo Verde'nin incisi Mayra Andrade Türkiye'de ilk kez bugün İş Sanat'ta. Mayra ntvmsnbc'nin sorularını yanıtladı.

30.11.2010 - 15:09

'Hayatımda sabit kalan tek şey müzik'

Henüz 16 yaşında iken Fransızların en ünlü beste yarışmasında “Jeux de la Francophonie” ödülünün sahibi olan Mayra Andrade Küba'nın başkenti Havana'da doğduğu halde çocukluğunu Senegal, Angola, Almanya gibi farklı coğrafyalarda yaşamış bir genç yıldız. Mayra yeni albümü Storia Storia'da Cabo Verde'den Brezilya'ya kadar uzanan zengin bir repertuvara imza atıyor. Cabo Verde'nin yeni Cesaria Evora'sı olarak gösterilen Mayra şimdiden Almanya Müzik Eleştirmenleri Ödülü'nden BBC Radyo 3 Dünya Müziği Ödülü'ne kadar birçok ödülün de sahibi.

Mayra Andrade son albümü "Storia Storia" ve sıcak şarkılar ile Türkiye'de ilk kez bu akşam İş Sanat'ta. Mayra konserden önce ntvmsnbc'nin sorularını yanıtladı:

Müzik yolculuğunuz ne zaman başladı?
Çocukken müzik benim kişisel hayatım ve gelişimimin büyük bir parçasıydı. Sürekli aynanın karşısında şarkı söylerdim. Sonra şarkı söyleme tutkusu benimle birlikte büyüdü. Çocukken çok sık seyahat ediyor, mekan değiştiriyordum ancak hayatımda sabit kalan bir tek şey müzikti.

İlham aldığınız, sizin için efsane olan isimler vardır elbet... Bununla birlikte beraber çalışmak istediğiniz isimler de var mı?
İsim vermem zor olur ama davet edip beraber çalışmak istediğim çok fazla sanatçı var. Ancak Kaitano Veloso ile çalmak çocukluk hayalimdir. Belki bir gün…

Peki yeni albümünüze geçelim. Bir önceki albüme benziyor mu?
Yeni album “Storia, storia”, bir önceki album “Navega”nın doğal bir evrimi olarak devam ediyor. Bu albümü daha düzenli, daha sofistike buluyorum. San Paolo’dan Paris’e giden, bir şekilde Havana’ya, Rio de Janeiro’ya, El Salvador’a uğrayan bir albüm. Şarkılar benim bestelerim ve diğer bestecilerle yapılan işbirliğiyle ortaya çıktı.

Albümünüz Türkiye’de de yayımlandı ve dinleyiciler sizi canlı dinlemek için çok heyecanlı. Türk dinleyicilerinize tur öncesi neler söylemek isterdiniz?
Umarım Türkiye'deki dinleyicilerim, benim müziğimin duygularıyla ortak noktalarını bulurlar. Türkiye’yi bu ilk ziyaretimde dinleyicilerle özel bir anı paylaşmayı çok istiyorum.

İstanbul’da daha once bulundunuz mu? İstanbul hakkında düşünceleriniz neler? Türkiye'deki müzisyenleri tanıyor musunuz?
Maalesef Türkiye’de daha once hiç bulunmadım. Ancak İstanbul’da biraz zaman geçirmeyi çok istiyorum. Enerjik ve dinamik olarak anlatılan bu şehir çok ilgimi çekiyor. Görünüşe bakılırsa mimarisi harika. İstanbul’un bana sunacağı her şeyi keşfetmek için sabırsızlanıyorum. Ve de Boğaz'da günbatımını...

Önümüzdeki yıllar için planlarınız neler ve kendinizi nerede görüyorsunuz?
Hayatı günlük yaşayan biri olarak önümüzdeki birkaç yılı tahmin etmek beni epey zorlar. İlk olarak yakında piyasaya çıkacak unplugged CD/DVD projem var. Ardından gelecek sene unplugged konserler olacak. Amacım gelecekte şarkı besteleyip söyleyebileceğim güzel bir yerde olabilmek.

Mayra Andrade'nin son albümü "Storia, storia" Sony Music etiketiyle çıktı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...