"Hayatta kalma meselesi"

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'nin ardından doğa korumacılar tepkili...

14.12.2011 - 07:54

"Hayatta kalma meselesi"

WWF Türkiye Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'nin ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada şu sözlere yer verildi:
Durban’a katılan hükümetlerin görüşmelerdeki cesaretsiz tutumu, iklim değişikliğine çözüm oluşturulmasını bekleyen milyonlarca insanın umutsuzluğa kapılmasına neden oldu. Tartışmaların sonucunda hükümetler, 2020’de küresel bir anlaşmaya imza atacakları yönünde belirsiz bir uzlaşıya vardılar. Kyoto Protokolü’yle ilgili önemli kararlar ertelendi ve gezegenimiz 4°C’lik bir sıcaklık artışıyla baş başa bırakıldı.

Durban’da iki hafta süren Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 17.Taraflar Konferansı belirsiz bir söylemle son buldu. 2012 yılında süresi dolan Kyoto Protokolü’nün devamının sağlanması ve yasal bağlayıcılığı olan bir anlaşmanın ortaya çıkmasının hedeflendiği görüşmelerde, hükümet liderleri yükümlülük altına girmekten kaçındı.

Tartışmaların ardından dünya liderleri, Cancun’da fikir birliğine vardıkları küresel ısınmayı 20C ile sınırlama konusunu bir tarafa bırakarak,4°C’lik artışla sonuçlanacak hukuksal düzenlemelerin hazırlanmasına önayak oldular. Özellikle sorumluluğu üzerine alması gereken Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Rusya ve Kanada gibi ülkeler, iklim değişikliği konusunda iddialı kararlar alınması sürecini yavaşlattılar ve bugünkü noktaya gelinmesine neden oldular.

WWF-TürkiyeYönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar, “Bugün yaptıklarımızı aynı şekilde yapmaya devam edemeyiz; aksi takdirde tüm doğal kaynaklarımızı tüketecek ve dünyamızı bir felakete sürükleyeceğiz. Durban’a katılan hükümetler, neyazık ki, büyük resmi göremediler ve Durban’da sınıfta kaldılar. Bilim bize, acilen harekete geçmemizi söylediği halde liderler, politik gündemlerini milyonlarca insanın yaşamından daha önemli gördüklerini ortaya koydular.Felaket güçlü bir sözcük. Ancak, dört derecelik  bir ısınmanın gezegenimizi nasıl bir yıkımla karşı karşıya bırakacağını ifade etmekte yetersiz kalabilir, "dedi.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, “İklim değişikliği politik bir konu değildir.Ekonomik bir konu da değildir. Ekolojik bir konu da değildir. Ahlaki bir konuda değildir. İklim değişikliği hayatta kalmakla ilgilidir. Bunu anlamak ve gerekli önlemleri almak bu kadar zor olmamalı,” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...