Haydarpaşa kayıt dışı

Haydarpaşa Garı'nda çıkan yangının çıkış nedeninin belirlenmesinde delil olacak güvenlik kamera sisteminin olmadığı ortaya çıktı. Eylül ayında ihalesi gerçekleştirilen sistem, bir ay sonra tamamlanacaktı.

01.12.2010 - 10:06

Haydarpaşa kayıt dışı

Geçtiğimiz pazar günü Haydarpaşa Garı'nda çıkan yangında çatı katı yanmış, binanın dördüncü katı da büyük hasar görmüştü. 102 yıllık tarihi binada bilirkişi ekipleri ilk günden bu yana aralıksız çalışırken Haydarpaşa Garı'nda çok büyük bir eksiklik olduğu ortaya çıktı. Gündelik hayatta artık bakkal dükkanlarına bile kurulan güvenlik kamerası sisteminin Türkiye'nin en önemli tren garında bulunmadığı anlaşıldı.

Akşam gazetesinin haberine göre, yangınla ilgili incelemeyi yapan bilirkişi ve emniyet ekipleri sabotaj iddialarına ilişkin detay bulma umuduyla güvenlik kameralarını incelemek istedi. Ekipler, günde 100 bin kişinin geçtiği garda kamera bulunmadığını anlayınca şoke oldu.

Haydarpaşa ile birlikte Sirkeci Garı başta olmak üzere TCDD 1. Bölge Müdürlüğü bünyesinde bulunan 7 ana gara güvenlik kamerası sistemi kurulması için ancak 7 Eylül 2010'da ihaleye çıkıldığı anlaşıldı. 926 bin muhammen bedelle açılan ihaleyi kazanan Şimşek Bilgisayar isimli şirket harekete geçti.

Şirket, sözleşme gereği 31 Aralık 2010'da bitirme taahhüdü verdiği kamera sistemini Haydarpaşa, Sirkeci, İzmit, Arifiye, Çerkezköy, Alpulu ve Kapıkule Lojistik Müdürlüğü Garları'nda kurma çalışmalarına başladı.

Yangının çıktığı pazar günü de garda kamera sistemi için çalışmalar sürüyordu. Şirket Genel Müdürü Suat Şimşek, Haydarpaşa Garı'na ilk kez güvenlik kamera sistemini kurulacağını belirterek 'Bugüne kadar çeşitli nedenlerle bu sistem ancak eylül ayında ihale edildi. Arkadaşlarımız büyük titizlikle 31 Aralık'a kadar sistemi kurmaya gayret ediyordu. Yangın günü de alt katta kablo çekme işlemi yapıyorlardı. Ancak yangın meydana gelince çalışmalarımız birkaç gün aksadı' diye konuştu.

Haydarpaşa Garı'nın da içinde bulunduğu 7 ana garda kameralar 'kapalı devre' olarak hizmet verecek. Kurulan sistemle aynı zamanda elde edilecek görüntülerin kayıt altına alınması sağlanacak.

İKİ AYRI SORUŞTURMA YÜRÜTÜLÜYOR
Öte yandan izolasyon çalışması sırasında çıktığı iddia edilen alevler sonucu çatısının bir kısmı yanan tarihi Haydarpaşa Garı için iki ayrı soruşturma yürütülüyor. Çatıdaki yangının çıkış nedenini bulmak için Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'nın yanı sıra itfaiye ve TCDD bilirkişi heyetinin de soruşturma yaptığı öğrenildi. İzolasyon tadilatını yapan iki işçinin ifadesini alan polis, İfort İnşaat ve Temizlik A. Ş.'nin ortağı İhsan Kaboğlu'na ise ulaşamadı. AKP eski Kadıköy İlçe Teşkilatlanma Başkanı olduğu öğrenilen Kaboğlu'na ait şirketin Bostancı'daki ofisine dün kimse gelmedi. Soruşturmada adı geçen bir diğer taşeron firma olan Onursal İzolasyon Yapı Şirketi'nin yetkilileri, 'Tadilatla ilgimiz yok' açıklaması yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...