Hayrettin Karaca ölüm yıl dönümünde anılıyor (Türkiye'nin 'Toprak Dede'si Hayrettin Karaca kimdir?)

Hayrettin Karaca ölüm yıldönümünde anılıyor. Türkiye'nin "Toprak Dede"si olarak da bilinen, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, kimdir?

20.01.2021 - 12:40 | Son Güncelleme : 20.01.2021 - 12:49

Hayrettin Karaca ölüm yıl dönümünde anılıyor (Türkiye'nin 'Toprak Dede'si Hayrettin Karaca kimdir?)

"Toprak Dede" adıyla bilinen TEMA Vakfı kurucu Onursal başkanı Hayrettin Karaca geçtiğimiz yıl 20 Ocak tarihinde 97 yaşında sevenlerine veda etti.

“Yaşamak istiyorsan yaşatacaksın” sloganıyla birçok gence ve çevreciye ilham kaynağı olan Hayrettin Karaca ölümünün birinci yıl dönümünde sevenleri tarafından anılıyor.

Hayatını gelecek kuşaklara sağlıklı bir gelecek bırakmaya adayan Türkiye'nin "Toprak Dede"si Karaca, toprağın, suyun, yeşilin, bitkilerin korunması adına gerçekleştirdiği projelerle insanların bilinçlendirilmesinde önemli rol oynadı.

TEMA vakfıyla beraber “Meşe Projesi”, “Hatıra Ormanı”, “TEM Otoyolu Bitkilendirme Projesi”,” Bir Milyon Fidan Kampanyası” gibi birçok toplumsal projeye imza ata Hayrettin Karaca birçok ödüle layık görülmüştür.

Kendisi ise aldığı en büyük ödülün “2 bin 500 metre yükseklikte bir dağda, bir çocuğun beni gösterip, arkadaşlarına, 'Koşun koşun Toprak Dede gelmiş” demesi olarak ifade etmiştir.

HAYRETTİN KARACA KİMDİR?

4 Nisan 1922'de Balıkesir Bandırma'da dünyaya gelen Hayrettin Karaca'nın babası 1917'de Türkiye'nin köklü giyim markası Çift Geyik Karaca'yı kurdu. Hayrettin Karaca da ailesinin triko-örme işinin başına geçip onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi.

Doğa ve yeşil sevgisiyle bilinen Hayrettin Karaca Türkiye'nin ilk özel arboretumunu kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi.

14.000 türü barındıran arboretum aynı zamanda ülkenin tehlikedeki türleri için bir gen koruma merkezidir. Hannover Üniversitesi'nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca'dan "Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım" diye bahsetmektedir.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...