Sokak hayvanlarına yönelik zehirleme, şiddet ve tecavüz gibi kötü muamelenin son bulması için Ayşe Köse (46), Uğurcan Saban (18) ve Sevim Arkan (44) Bartın'da İnkumu beldesindeki şehir çöplüğünde açlık grevine başladı.

Arkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, amaçlarının sokak hayvanlarına yönelik şiddetin sona ermesi olduğunu söyledi.

Üç gündür açlık grevine devam ettiklerini belirten Arkan, "Bu canlıların da bizimle birlikte yaşama hakları olduğunu herkesin bilmesini istiyoruz" diye konuştu.

"MEZARIMIZI DA BURAYA KAZACAĞIZ"

Sokak hayvanlarına şiddet uygulayanlara cezai yaptırım getirilmesi çağrısı yapan Arkan, "Belediyeler görevlerini lütfen yapsınlar. Kısırlaştırmalarını yapsınlar, biz bu hayvanlarla iç içeyiz, bunların var olduğunu bilsinler. Televizyonu açtığımızda hep şiddet olaylarıyla karşılaşıyoruz. Birisi tecavüz ediyor bir hayvana 250 lira cezayla kurtuluyor. Bugün hayvanlara bunu yapan yarın da çocuğa istismar yapar. Bunu niye gözardı ediyorlar Ağır cezalar gelmesi lazım artık. 3 gündür açlık grevindeyiz, ölene kadar buradayız" ifadesini kullandı.

Ayşe Köse de 5199 sayılı yasanın kağıt üzerinde kalmaması gerektiğini dile getirerek, sokak hayvanlarına yapılan şiddetin Kabahatler Kanunu'ndan çıkarılıp Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmasını önerdi.

Kötü muameleye maruz kalan hayvanlar için şikayet yollarının açık tutulmasını isteyen Köse, "7/24 açık bir veteriner bulamıyoruz. 153'ler hiçbir iş yapmıyor. Vasiyetimiz, bizi buraya gömsünler. Hayvanseverlere sesleniyoruz; biz ölürsek Gölpazarı'ndaki ve buradaki hayvanlarımızın hiçbirisini bırakmayın" dedi.