Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin verilerine göre hayvan kaynaklı salgınların ekonomi açısından Dünya’ya olan faturası yılda yüzlerce milyar dolara ulaşıyor. Vahşi yaşam ticaretinin alarm veren durumunun modern ulaşım sistemleriyle birleşmesi, insana yönelik bir çok potansiyel yeni patojenin hızla yayılması ve türler arası geçişine yol verilmesi demek. Küresel ölçekli hayvan ticaretinin hacmiyse günümüzde yıllık 40.000 primat, 4 milyon kuş, 6,4 milyon sürüngen ve 350 milyon balık değerinde.

Endonezya’daki tek bir dükkandan yapılan tespit edilmiş memeli hayvan satışı yıllık 90.000 adet civarında. Aynı şekilde Tayland’da tek bir dükkan incelendiğinde de 25 hafta içinde 276 türe ait 7,7 milyon adet kuş satıldığı görülüyor. Bunlara ek olarak Orta Asya’da tüketilmekte olan vahşi hayvan etinin yıllık miktarı da bir milyar kiloyu aşıyor.

Dünya’yı etkisi altına alan SARS virüsünün bu kadar hızlı yayılmasının küçük kemirgen ticaretiyle doğrudan bağlantılı olduğu öngörülüyor. Bugün insana etki eden toplam 1415 bilinen hastalık yapıcı etkenin yüzde 61’inin hayvan kaynaklı olduğu tespit edilmiş durumda. Bunların ortaya çıkarmış olduğu salgınların Dünya ekonomisine maliyeti ise yaklaşık 80 milyar dolar.