HDP Parti Meclisi sonuç bildirisinde, "Referandum çalışmalarının Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde sürdürülmesinin idari ve hukuki girişimlerle engellenmesi demokratik teamüller, ilkeler ve ifade özgürlüğü açısından kabul edilebilir değildir. Bu tutumları kınıyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu.

HDP'den yapılan yazılı açıklamada, Parti Meclisi'nin dün toplanarak Ortadoğu, Avrupa ve Türkiye'deki siyasal gelişmeleri değerlendirdiği belirtildi.

Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği ve parti üyeliğinin düşürülmesi yönündeki kararlar eleştirilerek şu ifadeler kullanıldı:

"Anayasa Mahkemesi (AYM), 115 gündür kendisine yapılan başvuruları gündemine almamıştır. AYM, Balbay-Haberal hakkındaki kararına uygun bir tutumu sergilememe konusunda hukuk ihlali yapmaktadır. AYM'ye, hükümetin ve Erdoğan'ın ağır baskısına direnme ve kararına sahip çıkma çağrısı yapıyoruz."

Yaşanan birçok olay nedeniyle Türkiye'nin uluslararası alanda itibarının zedelendiği iddia edilen sonuç bildirisinde, şunlar kaydedildi:

"Referandum çalışmalarının Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde sürdürülmesinin idari ve hukuki girişimlerle engellenmesi demokratik teamüller, ilkeler ve ifade özgürlüğü açısından kabul edilebilir değildir. Bu tutumları kınıyoruz. Ancak demokratik ilke ve teamüllere sahip çıkılacaksa bu Türkiye için de geçerlidir Avrupa için de. Aksi durum ikiyüzlülük, samimiyetsizlik ve çifte standarttır. Bugün hükümet mensuplarının çeşitli ülkelerde karşı karşıya kaldıkları uygulamaların çok daha vahimleri Türkiye sınırları içinde bizlere, HDP'li vekillere ve parti yöneticilerine karşı bizzat bu iktidar tarafından her gün uygulanmaktadır."