İlişkili Haberler

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "AKP'nin tehditlerini görüyorsunuz. Beyaz toroslar demek ki garajlarda bekliyor" dedi.

HDP İstanbul İl Örgütü tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Demirtaş, 1 Kasım seçimlerine ve "beyaz toros" polemiğine değindi.

Gelecek hafta Türkiye'de siyasi tarihin en önemli seçimlerinden birinin gerçekleşeceğini belirten Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

Davutoğlu dün Van mitinginde "AK Parti iktidardan indirilirse buralarda terör çeteleri dolaşacak, beyaz toroslar dolaşacak. Biz buraları faili meçhullere bırakmayacağız" ifadelerini kullanmıştı.

"Türkiye'nin önünde artık çok şans, seçenek yok. 1 Kasım belki de sizin elinizde güçlü bir mührün olduğu son seçim olacak. Orada doğru karar verilirse Türkiye aydınlığa doğru yürüyebilir ve bu beladan kurtulabilir. 1 Kasım'da iyi bir sonuç çıkar, barış isteyenler parlamentoda çoğunlukta olursa nefes alacağız.

Yoksa AKP'nin tehditlerini görüyorsunuz. Beyaz toroslar demek ki garajlarda bekliyor. Demek ki ortadan kaldırmamışlar. 1 Kasım'dan sonra bunların hesabı sorulmaz mı Sorulur. Koalisyon seçenekleri ne olursa olsun, AKP iktidarda da olsa koalisyonda da olsa sorulur. Çünkü bu hesaplar görülmeden Türkiye sağlıklı bir şekilde yoluna devam edemez."

"PKK'YI SİLAHSIZLANDIRACAK TEK PARTİ BİZİZ"

Devlet yönetiminde demokratik reformu başlatacaklarını, tüm kimlik ve inançların özgürce yaşayacağını dile getiren Demirtaş, "Kürt sorununun barışçıl çözümü konusunda ortaya proje koyan tek parti biziz. Başka hiçbir partinin somut projesi yok. Ne yapılması ve nasıl yapılması gerektiğini adım adım programımıza yazmış durumdayız. Bu çerçevede PKK'nin tümüyle silahsızlanma noktasına gelmesini sağlayacak programa sahip olan tek parti de biziz. Hem Kürt sorununun çözümü, hem barış konusunda başka hiçbir partinin programı, projesi yok" diye konuştu. 

İSTANBUL ADLİYESİ'NE GİTTİ

Demirtaş, ardından Ankara'daki terör saldırısına ilişkin geçen hafta Çağlayan Adalet Sarayı'nda gerçekleştirdikleri protestoda "Cumhurbaşkanı'na hakaret" ve "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçlarını işledikleri iddiasıyla haklarında soruşturma başlatılan avukatlara destek amacıyla HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan ile bu adliyeye geldi.

Aralarında HDP İstanbul milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ile Sezai Temelli'nin de bulunduğu avukat grubu tarafından karşılanan Demirtaş ile Doğan, adliyedeki İstanbul Barosu odasına geçerek, cübbe giydi.

Avukat meslektaşlarıyla dayanışma için adliyede bulunduklarını belirten Demirtaş, yargıda yapısal sorunlar olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Yargı alanıyla ilgili bugüne kadar görev başına gelen her hükümet, kendisine yarayacak şekilde düzenlemeler yaptı. Burada tabii siyasetçilerin suçu ne kadar büyükse yargı mensuplarının da suç ortaklığı vardır" diye konuştu.

"BİR ZAMANLARIN GÜNEŞ GÖZLÜKLÜ SAVCILARI GİBİ..."

"İktidara gelme olanağı elde ettiklerinde, avukatlık mesleğinin insan hakları onuruna uygun bir şekilde yapılması için çaba sarf eden avukatlara haksız yere siyasi soruşturmalar açtıran savcılar hakkında işlem başlatacaklarını" söyleyen Demirtaş, "Sakın ola ki bir zamanların anlı şanlı, güneş gözlüklü savcıları gibi yurtdışına çıkmaya da çalışmayın. Nerede olursanız olun bulunacaksınız ve yargının karşısına çıkarılacaksınız" ifadelerini kullandı.

"KENDİMİ İHBAR EDİYORUM"

Demirtaş, avukatların Ankara'daki terör saldırısını protesto için yaptığı anmayı savcılığın bir soruşturma gerekçesine dönüştürdüğüne değinerek, o gün orada olmamasına rağmen "Ben de İstanbul Adliyesi'ndeydim. Kendimi ihbar ediyorum. Birlikte protesto ettik. Binlerce avukat aynı şeyi yaptı" diye konuştu.

AK PARTİ İLE KOALİSYON SÖZLERİ

Demirtaş, bir gazetecinin, "Cumhuriyet gazetesine verdiğiniz röportajda 1 Kasım sonrası AK Parti ile koalisyona açık olduğunuzu söylediniz. Hangi şartlarda AK Parti ile koalisyon kurarsınız " sorusuna karşılık, Türkiye'de 3 temel ilkenin hayata geçirilmesi gerektiğini savunduklarını anlattı.

Selahattin Demirtaş, "Demokrasi, adalet ve barış. Bu üç temel ilkenin alt başlıkları da var. Bu ilkelerde seçim sonrası tabii ki bütün partilerle oturup tartışmaya hazırız. Hangilerinde uzlaşılır, uzlaşma sağlanır mı sağlanmaz mı bu başka bir konu ama biz tartışmaya açık olacağız. Yoksa koalisyon kurduk, görüşmesini yaptık, anlaştık diye bir şey yok. Sonuçta koalisyon ihtimali çıktığında birileri oturup koalisyon görüşmesi yapacaktır. Biz HDP olarak da koalisyon görüşmelerine açık olacağımızı belirttik. İfade ettiğim buydu" dedi.