HDP heyeti İdil'e döndü

Sokağa çıkma yasağına dikkat çekmek isteyen HDP heyeti, geceyi İdil'de geçirdikten sonra, sabah yeniden Cizre'ye doğru hareket etti. Yolda polis engeliyle karşılaşan grup, oturma eylemi yaptıktan sonra İdil'e döndü.

Haberler - NTV Haber - DHA 10.09.2015 - 18:37

HDP heyeti İdil'e döndü

Şırnak'ın İdil İlçesi'nden bugün sabah saatlerinde yürüyerek Cizre'ye doğru, dağlık alandan gitmeye çalışan ve Cizre karayolunun 5'inci kilometresindeki dağlık alanda durdurulan HDP heyeti, 1 kilometre mesafedeki köye gitmek için yola çıktı. 

Ancak çok sayıda çevik kuvvet polisiyle önlem alan emniyet yetkilileri, heyetin Cizre'ye doğru bir adım dahi gitmelerine izin vermeyeceklerini söylemesi üzerine heyet bir süre burada bekledi.

Yaklaşık 1 saat bekleyen HDP heyeti adına konuşan Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, Gazze'ye gösterilen hassasiyetin 7 gündür abluka altında bulunan Cizre'ye gösterilmemesine tepki gösterdi.

Cizre'de ölen kadın ve çocuklardan Başbakan Davutoğlu'nu sorumlu tutan Demirtaş, "Orada neler yaşanıyorsa, açsınlar birlikte bakalım. Biz şimdi İdil'e dönüyoruz ama bu geri dönüş değil. İdil'de Cizre kriz merkezini kuruyoruz" dedi.

Heyet daha sonra, İdil İlçe merkezine geri döndü.

Sayfa Yükleniyor...