HDP heyeti: İç Güvenlik Paketi çözüm sürecini tehlikeye atar

Kandil’e giden HDP heyetinden yapılan açıklamada İç Güvenlik Paketi’nin çözüm sürecini tehlikeye atacağı belirtildi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 15.02.2015 - 15:53

HDP heyeti: İç Güvenlik Paketi çözüm sürecini tehlikeye atar
Arşiv

Çözüm Süreci'ne ilişkin temaslar kapsamında Kandil'e giden HDP heyeti Türkiye'ye döndü.

HDP'den yapılan yazılı açıklamada, HDP heyetinin 13-14 Şubat'ta Kandil'de KCK yetkileriyle bazı toplantılar gerçekleştirdiği, toplantıda, çözüm süreci kapsamında atılması gereken adımlar, Meclis'e sevk edilen iç güvenlik paketi, Kobani ve Şengal başta olmak üzere Ortadoğu'da yaşanan son gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

Toplantıda, KCK yetkililerinin, Çözüm Süreci ile ilgili müzakere sürecine geçilmemesinin "kabul edilemez" olduğunu belirttiği kaydedilen açıklamada, "AKP Hükümeti'nin somut olarak müzakere başlıklarında kalıcı barışa gidecek çalışmalar yapmak yerine, kamuoyunda gerçekliğe tekabül etmeyen beklentiler üzerinden algı yönetimi oluşturma çalışmalarıyla zaman harcadığı tespitini yapmıştır" değerlendirmesinde bulunuldu.

Abdullah Öcalan'ın hazırladığı müzakere ve çözüm taslağında 15 Şubat'a kadar müzakere başlıklarında mutabakat sağlanması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"KCK yetkilileri, AKP Hükümeti'nin çözüm takvimini boşa çıkarmaya çalışan bu tutumunun Kandil'de tepkiyle karşılandığını ifade ettiler. Müzakere mekanizmalarının halen oluşmamasının, tarafsız bir izleme heyetinin halen çalışmaya başlamamasının bile AKP Hükümeti'nin sürece yaklaşımını, samimiyetini ve ciddiyetini ortaya koyduğu toplantılarda ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Çözüm Süreci'nin ruhunun kendileri açısından Öcalan'ın belirttiği 'Devletin ve toplum demokratikleşmesi' perspektifi üzerinden ele alındığı, AKP'nin tüm uygulamalarının ise devletin ve toplumun demokratikleşmesiyle çeliştiği tespiti yapılmıştır. Bunun en son örneğinin Meclis'e sevk edilen İç Güvenlik Paketi olduğu, bu paket ile AKP'nin tüm toplumsal muhalefeti tamamen sindirmek istediği belirtilmiştir."

"ÇÖZÜM SÜRECİNİ TEHLİYEKEYE ATAR"

İç Güvenlik Paketi'ni çıkarmanın müzakere sürecini tehlikeye atacağı, demokratikleşmeyi ortadan kaldıracağı savunulan açıklamada, AK Parti'nin otoriterleşmeyi esas alan iç güvenlik paketleri yerine demokratikleşmeyi esas alan yasal düzenlemeleri Meclis gündemine getirmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Kobani ve Şengal'de ortaya çıkan kazanımların sadece Kürt halkı açısından değil, tüm bölge halkları açısından tarihi olduğu belirtilerek, halklarımızın gösterdiği duyarlılığın bundan sonraki süreçte de devam etmesi gerektiği toplantılarda tespit edilmiştir. KCK'nin de tüm halklarımızın demokratik geleceğini ve barışını belirleyecek olan bölgesel gelişmeleri yakından takip ettiği ifade edilmiştir."

Kandil'e giden heyette, HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle'nin yanı sıra Ceylan Bağrıyanık da bulunuyordu.

Sayfa Yükleniyor...